×
 • Auto
 • Auto

  YouTube ndjek TikTok dhe u lejon përdoruesve eksperimente me ngarkimin e klipeve nga 15 sekonda

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Eksperimenti po vjen për përdoruesit në iOS dhe Android.

  YouTube ka njoftuar një veçori të re ku përdoruesit mund të regjistrojnë video të shkurtër, 15 sekonda.

  Në një postim në blog, YouTube tha që po “teston një mënyrë të re për krijuesit që lehtë të regjistrojnë klipe të shumta direkt në aplikacionin mobil YouTube dhe të ngarkojnë si një video”.

  Eksperimenti do të shpërndahet tek përdoruesit në të dy platformën iOS të Apple dhe platformën Android të Google.

  Klipet e shumta prej 15 sekondash do të bashkohen në një video, pasi platforma e transmetimit të videove në pronësi të Google teston mënyra të reja që përdoruesit të ngarkojnë përmbajtje nga aplikacioni celular YouTube.

  Përdoruesit do të jenë në gjendje të ngarkojnë video më të gjata, por kjo do të bëhet përmes aplikacionit të galerisë së telefonit tuaj dhe jo vetë aplikacionit YouTube. Mundësia për të regjistruar videoklipe të shkurtra do të jetë e njohur për fansat e TikTok.

  Videot e TikTok janë gjithashtu të gjata 15 sekonda, me përdoruesit të aftë të ngarkojnë deri në një minutë përmbajtje duke i lidhur videot së bashku. Aplikacioni ka rreth 500 milion përdorues në të gjithë botën. YouTube nuk është e vetmja kompani që përpiqet të imitojë suksesin e TikTok.

  Facebook ka mbështetur dy aplikacione për të luftuar suksesin e kompanisë kineze: Lasso dhe Reels.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Auto18 Qershor 2024
  Ndërsa Honda lëviz më thellë në sferën e veturave elektrike, ajo tashmë po mendon për ditët kur bateritë e automjeteve elektrike do...
  Auto18 Qershor 2024
  Chevrolet Corvette që mund të blini sot nuk i ngjan aspak modelit të gjeneratës së parë. Vetura ka bërë një rrugë të...
  Auto16 Qershor 2024
  Jaguar F-Type konsiderohet si një nga veturat sportive më të bukura dhe më të nënvlerësuara. Nënkuptohej që prodhimi i tij po përfundonte...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.