×
 • Lajme
 • Lajme

  Vushtrri: 40 persona sot presin rezultatet për Covid-19

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Gjatë ditës së djeshme në qytetin e Vushtrrisë konfirmuar edhe 18 raste të reja me Covid-19. E gjatë ditës së sotme në Vushtrri pritet që të testohen edhe 27 persona të tjerë. Të gjithë këta janë raste kontakti me personat e infektuar ditë më parë me Covid-19 në Vushtrri.

  Kurse rezultatet pritet të dalin edhe për 13 persona të tjerë të cilët kanë rezultuar pozitiv në dy testimet e para.

  Lexo Edhe:
  Vushtrri: 40 persona sot presin rezultatet për Covid-19
  Kështu ka deklaruar për Gazetën Express, drejtori i Shëndetësisë në Vushtrri, Sylejman Meholli.

  E dje në Kosovë janë konfirmuar 53 raste të reja me Covid-19.

  “Rastet pozitive janë nga: komuna e Vushtrrisë 18 raste (sipas vendbanimit: 11 raste Stanovc i epërm, 4 raste Vushtrri, 1 rast Gllavotin, 1 rast Maxhunaj dhe 1 rast Dumnicë e poshtme), komuna e Prishtinës 18 raste (sipas vendbanimit: 18 raste Prishtinë), komuna e Istogut 11 raste (sipas vendbanimit: 11 raste Shushicë), komuna e Rahovecit 3 raste (sipas vendbanimit: 3 raste) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Fushë Kosovë, Skifteraj-Viti dhe Pejë”, thuhej në njoftimin e IKSHPK’së.

  E sot një grua nga komuna e Prizrenit ka vdekur të dielën si pasojë e virusit COVID-19, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës.

  “Klinika Infektive e QKUK-së ka njoftuar se sot me datë 14.06.2020, në këtë klinikë ka ndërruar jetë pacientja R.M. (1944) nga komuna e Prizrenit. Pacientja ishte në trajtim në Mjekimin Intensiv të kësaj klinike dhe ishte e diagnostikuar me COVID-19 si dhe kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese”, thuhet në njoftim.

  Që nga fillimi i pandemisë, në Kosovë kanë vdekur 33 pacientë të infektuar me koronavirusin e ri.

  Përmes një njoftimi në Facebook, Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka bërë të ditur se në Klinikën Infektive janë të hospitalizuar 40 raste me COVID-19, ndërsa 12 raste janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

  Në repartin e mjekimit intensiv është duke u trajtuar një paciente në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar dhe përkujdesje intensive, thuhet në njoftim.

  Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 1,437.

  Prej tyre, 928 pacientë janë shëruar dhe 33 kanë vdekur.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Kronika18 Prill 2024
  Brenda pesë ditëve ndodhën dy ngjarje tragjike në Kosovë. Dy gra u privuan nga jeta prej bashkëshortëve, njëra në Ferizaj e tjetra...
  Të tjera
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, sot do të bëjë homazhe te varrezat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.