×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq i kërkoi sot Hotit të hapen arkivat e UÇK-së!

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, ka bërë të ditur se kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, në takimin e sotëm në Bruksel i ka kërkuar që të hapen arkivat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), si kundërpërgjigje ndaj kërkesës së shefit të Qeverisë kosovare që të hapen arkivat e sigurimitë shtetëror serb, raporton portali “Front Online”.
  “Ata kërkuan që të hapeshin arkivat e sigurimit të shtetit serb, ndërsa ne kërkuam që të hapen arkivat e të ashtuquajturës UÇK, dhe ata reaguan në lidhje me atë sikur të kërkonim t’i zhvendosnim në plantet Merkur apo Venerë”, ka thënë presidenti i Serbisë për “TV Pink”.
  Vuçiq ka shtuar se në takimin e sotëm në Bruksel kanë diskutuar për personat e zhdukur në lufën e fundit dhe të zhvendosurit. Sipas tij, nga lufta e fundit janë 1633 apo 1644 veta të zhdukur, prej të cilëve 540 janë serbë dhe jo-shqiptarë, ndërsa të tjerët janë në komuniteti shumicë në Kosovës.

   

  /Front Online/

   

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.