Bota/Rajoni

Von der Leyen: Nacionalizmi vaksinor i rrezikshëm për jetën

Von der Leyen: Nacionalizmi vaksinor i rrezikshëm për jetën
16:26 | 16 Shtator 2020

Nacionalizmi vaksinor rrezikon jetët, ndërkohë që bashkëpunimi për sa i përket vaksinave i shpëton ato, theksoi sot presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Kërkimi për një vaksinë kundër COVID-19 është bërë objekt i një konkurrence të hapur në shkallë botërore.

“Përballë krizës që po përballet bota, disa zgjedhin të tërhiqen në vetvete (…) Të gjesh një vaksinë nuk mjafton. Ne duhet të sigurojmë që qytetarët evropianë dhe ata përreth botës të kenë qasje në vaksina (…) Askush prej nesh nuk do të jetë i sigurt derisa të jemi të gjithë të sigurt “, nënvizoi ajo para Parlamentit Evropian./Atsh

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera