×
 • Lajme
 • Lajme

  Veteranët paralajmërojnë protesta, kërkojnë ndryshimin e ligjit për Specialen

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Organizata për Veteranët e Luftës së UCK-së vlerëson se aktakuza e ngritur e pakonfirmuar nga prokuroria e specializuar për presidentin, Hashim Thaçi dhe kreu i PDK-së, Kadri Veseli është kryekëput politike. Madje ata po kërkojnë nga Kuvendi i Kosovës të ndryshohet ligji për Gjykatën Speciale dhe të futen edhe krimet e kryera në Kosovë nga pala serbe.

  Kryetari i OVL-UCK-së, Hysni Gucati tha se Gjykata Speciale është formuar nga raporti i Dick Martit dhe kjo është një e pavërtetë e madhe ku thuhet se ndodhen një shtëpi e verdhë ku janë heqje organet njerëzore. Sipas tij këto fakte nuk qëndrojnë fare dhe janë të pavërteta.

  Nënkryetari i OVL-UCK-së, Nasim Haradinaj tha se nga mbledhja e këshillit drejtues kanë dal me disa vendime siç është se ngritja e aktakuzës së pakonfirmuar dhe momenti kur është bërë publike kjo aktakuza tregon se Gjykata Speciale është e ndikuar politikisht dhe në mënyrë të kundërligjshme po tentohet të pengohet procesi i dialogut Kosovë-serbi.

  Haradinaj ndër të tjerash nuk i ka përjashtuar as protestat.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme15 Korrik 2024
  Asamblisti i Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, Granit Geci, koalicionin e lidhur të hënë mesë LDK-AAK në këtë komunë, po e...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka komentuar shifrat e popullsisë, teksa ka thënë se Kosova ka rreth 200 mijë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Policia e Kosovës është në kërkim të dy personave që dyshohet se kanë kryer veprën penale vrasje në tentativë. Policia e Kosovës-Drejtoria...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.