×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Vatra më e nxehtë që është parë ndonjëherë”, ky shtet do të jetë epiqendra e re e pandemisë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Florida, që kohët e fundit ka parë sesi shtohen në mënyrë shqetësuese të infektuarit me koronavirus, mund të jetë epiqendra e radhës e koronavirusit.

  Sipas një modeli të bërë nga një ekip shkencëtarësh në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias dhe Universitetin e Pensilvania-s, rezulton se shteti në fjalë ka “të gjitha shenjat që të jetë epiqendra e radhës e pandemisë.”

  Shkencëtarët shtojnë se ka gjasa që kjo të jetë vatra me e “nxehtë” që është parë deri më tani.

  Departamenti i Shëndetit në Florida njoftoi se numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 në shtet u rrit me 2.610 midis të martës dhe të mërkurës ndërsa virusi përhapet dhe më shumë njerëz testohen në të gjithë vendin.

  Në total, Florida numëron 82,719 të infektuar, 80,676 prej të cilëve janë banorë të Florida-s ndërsa 2.043 të tjerë nuk janë nga Florida por jetojnë aty për momentin, sipas raportit.

  Guvernatori Ron DeSantis ia ka atribuuar rritjen e rasteve në shtet testimit të individëve me rrezik të lartë si punëtorët e fermave në qarqet rurale, të burgosurit, dhe banorët e objekteve të kujdesit afatgjatë.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se Ballkani Perëndimor duhet të vazhdojë të jetë së bashku në mobilizimin e të gjitha kapaciteteve dhe...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij në mbledhjen plenare, në kuadër të Samitit të Ukrainës dhe Evropës Juglindore, tha...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ceremonia e varrimit dhe lamtumirës së Alexei Navalny do të bëhet në Moskë të premten, tha zëdhënësja e tij. Një ceremoni do...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Caroline Ziadeh, është takuar sot me emisarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel...
  Vip28 Shkurt 2024
  Ish-shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury shitet për 30 milionë paund. Garden Lodge në Kensington, në perëndim të Londrës, më parë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, ka protestuar para Pallatit të Drejtësisë për të kundërshtuar vendimin e Gjykatës së Apelit për ta...
  Front TV28 Shkurt 2024
  Shefja e asamblistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka deklaruar se shkarkimi i kryesuesit Pëllumb Bajçinovci...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Shifrat e reja mbi emigracionin mund të shkaktojnë sërish debate mbi një çështje që po nxit të djathtën ekstreme përpara zgjedhjeve evropiane,...
  Sport28 Shkurt 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola është i impresionuar nga rezultatet e Interit këtë sezon dhe pret që Nerazzurrët ta fitojnë titullin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.