×
Etiketë: shtet
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Përplasjet në Mesdheun Lindor nuk janë fashitur ende, por Turqia duket e gatshme të hapë një tjetër front konflikti: ministria kombëtare turke paralajmëroi Armeninë “të mos luajë më zjarrin” pas vrasjes së një ushtari azer...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se përfaqësuesit boshnjak e kroat në presidencën e Bosnjë e Hercegovinës janë duke punuar direkt kundër interesave të tyre me votimin për njohjen e...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Pas një fushate për sfidimin e tabuve rreth emrave të grave, Qeveria e Afganistanit ka marrë vendim që në letërnjoftimet e fëmijëve të vendoset edhe emri i nënës e jo vetëm i babait, siç është...
Lajme19 Shtator 2020
Zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike, Driton Selmanaj ka reaguar pas aksionit të sontëm të Policisë së Kosovës në fshatin Karaçevë të komunës së Kamenicës, shkruan Gazeta Sinjali. Përmes një postimi në llogarinë e...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Pandemia duket që po zgjatet, si pasojë e rasteve të shtuara nga koronavirusi Izraeli do të rikthejë izolimin. Vendimi në fjalë është marrë pasi situata në vend ka marrë të tjera përmasa, ku është në...
Lajme15 Shtator 2020
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, me rastin e Vitit të Ri Hebraik, deklaroi sot se është nder për Kosovën që kjo festë po shënohet në Kosovë, me lajmin e shumëpritur të njohjes nga shteti i...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Kancelari Kurz ka bërë të ditur se numri i infeksioneve në Austri mund të rritet deri në 1 mijë raste në ditë. Austria po përjeton fillimin e një vale të dytë të infeksioneve me koronavirus....
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti, përmes një postimi në Facebook ka uruar ditën e pavarësisë së Maqedonisë, duke shkruar se përgjatë 29 viteve të shtetndërtimit, rruga ka qenë e gjatë dhe e vështirë, raporton Front...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Presidenti i ri i Malavi, Lazarus Chakwera, të shtunën, njoftoi se planifikon të hapë zyrë diplomatike në Jerusalem. Premtimi i tij pason deklaratat e bëra nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, të premten. Chakwera, një...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka publikuar një raport mbi vdekshmërinë në 24 vende në Europë ku analizohet numri i fataliteteve, por edhe masave që janë marrë nga qeveritë përkatëse për të parandaluar përhapjen e pandemisë. Në...
Lajme03 Shtator 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla ka shkruar para takimit Kosovë-Serbi në Shtëpi të Bardhë, duke deklaruar se kjo është një ditë e rëndësishme për vendin. Haradinaj thotë se delegacioni i Kosovës sot ka...
Lajme27 Gusht 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla, zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e saj, ministrin e Jashtëm të Estonisë, Urmas Reinsalu. “Me homologun estonez theksuam nevojën për thellimin e marrëdhënieve tona...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.