×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Edhe një shtet tjetër premton vendosjen e ambasadës në Izrael pas Kosovës e Serbisë

  FrontOnline
  08 Shtator 2020

  Presidenti i ri i Malavi, Lazarus Chakwera, të shtunën, njoftoi se planifikon të hapë zyrë diplomatike në Jerusalem.

  Premtimi i tij pason deklaratat e bëra nga udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, të premten.

  Chakwera, një evangjelist, i cili u përurua si president i kombit të Afrikës së Jugut, më 6 korrik, njoftoi një seri reformash që do të përfshinin azhurnimin e Ministrisë së Jashtme të vendit dhe rrjetit të saj të ambasadave në të gjithë botën.
  Deri më tani, Malavi – një vend kryesisht i krishterë me 21 milionw banorë – nuk ka asnjë ambasadë në Izrael. Ambasadori jorezident i Izraelit në Malavi, Oded Joseph, është i vendosur në Nairobi, Kenia.

  Nëse Chakwera përmbush premtimin e tij, Malavi do të ishte vendi i parë afrikan që do tw hapte një zyrë diplomatike në Jeruzalem.

  Deri më tani, vetëm SH.B.A. dhe Guatemala operojnë ambasada të plota në Jeruzalem. Një numër vendesh kanë hapur misione tregtare, mbrojtëse ose kulturore në qytet, duke përfshirë Brazilin, Australinë, Hungarinë dhe Hondurasin.

  Të premten, Serbia dhe Kosova njoftuan papritur synimin e tyre për të hapur ambasada gjithashtu në kryeqytet, në kontekstin e një marrëveshjeje të normalizimit ekonomik dypalësh të ndërmjetësuar nga administrata e SHBA.

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.