[wp-story]

Bota/Rajoni

Vaksina kundër COVID-19, lajm i ri nga OBSH

Vaksina kundër COVID-19, lajm i ri nga OBSH
15:14 | 18 Qershor 2020

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka komentuar mundësinë e shpërndarjes së gjerë të vaksinës kundër COVID-19, para mbylljes së vitit.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) shpreson që qindra miliona doza të vaksinës së koronavirusit të mund të prodhohen këtë vit dhe 2 miliardë doza deri në fund të vitit 2021, tha të enjten shefi shkencëtar Soumya Swaminathan, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

OBSH po harton plane për të ndihmuar në vendosjen se kush duhet të marrë dozat e para pasi të ekzistojë një vaksinë, tha ajo.

Prioritet do t’u jepej punonjësve të vijës së parë, siç janë mjekët, ata që janë të prekshëm për shkak të moshës ose sëmundjes tjetër, dhe atyre që punojnë ose jetojnë në ambiente me transmetim të lartë, siç janë burgjet dhe shtëpitë e kujdesit.

“Unë jam shpresëdhënëse, jam optimiset. Por zhvillimi i vaksinave është një ndërmarrje komplekse, vjen me shumë pasiguri”, tha ajo. “Gjëja e mirë është, ne kemi shumë vaksina dhe platforma kështu që edhe nëse e para dështon, ose e dyta dështon, ne nuk duhet të humbasim shpresën, nuk duhet të heqim dorë”.

Rreth 10 vaksina të mundshme tani po kalojnë testime te njerëzit, me shpresën se një goditje për të parandaluar infeksionin mund të bëhet e mundur në muajt e ardhshëm.

Vendet kanë filluar tashmë të bëjnë marrëveshje me kompanitë farmaceutike për të porositur doza, edhe para se të provohet se vaksinat funksionojnë.

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera