×
Etiketë: vaksina
Lajme01 Tetor 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj tha se gjatë javës së ardhshme do të shpërndahen mbi 160 mijë vaksina të gripit sezonal për qytetarët e Kosovës. Kështu ka deklaruar ai pas takimit me përfaqësues nga Instituti...
Lajme28 Shtator 2020
Krahas këtyre vaksinave, Hoti ka thënë se MSH-ja synon të blejë edhe mbi 300 mijë vaksina të tjera, për të siguruar vaksina kundër gripit sezonal për të gjithë qytetarët që bien në kategoritë e rrezikut...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Kozmonautët rusë, të cilët pritet të nisen drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor muajin e ardhshëm, thonë se ende është shumë herët për ta që të marrin vaksinën e shumëlavdëruar nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. “Personalisht,...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Deri në muajin prill do të ketë mjaftueshëm vaksina për të gjithë qytetarët amerikanë, deklaroi presidenti amerikan Donald Trump në një konferencë për shtyp. ”Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza,...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Dyshime të reja kanë dalë në shesh në lidhje me helmimin e liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny. Sipas agjencisë Ruters, agjenti nervor që u përdor për të helmuar Navalny është gjetur në një shishe...
Lajme15 Shtator 2020
Republika e Kosovës është në mesin e dhjetë vendeve të botës, në një listë ku janë renditur vendet qytetarët e të cilave besojnë se vaksinat ndaj viruseve janë të sigurta. Kosova renditet e shtata, në...
Lajme14 Shtator 2020
Republika e Kosovës është në mesin e dhjetë vendeve të botës, në një listë ku janë renditur vendet qytetarët e të cilave besojnë se vaksinat ndaj viruseve janë të sigurta. Kosova renditet e shtata, në...
Lajme14 Shtator 2020
Një këshilltar shkencor i qeverisë britanike ka paralajmëruar se vaksina kundër koronavirusit së paku deri në shtator të vitit të ardhshëm. Profesori Peter Openshaw nga Kolegji Imperial i Londrës, që shërben si këshilltar në Grupin...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Shkencëtarët rusë kanë publikuar rezultatet nga testimet e vaksinës së emëruar Sputnik V për luftimin e koronavirusit, që u aprovua nga qeveria ruse në muajin gusht. Studimi i publikuar në revistën britanike The Lancet, më...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Evropa mund të jetojë me COVID-19 dhe pa vaksina nëse kontrollon me sukses vatrat e nxehta duke zbatuar masa të lokalizuara emergjence, tha të martën drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans...
Lajme01 Shtator 2020
Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, shpreson se Kosova do të jetë prioritet në ran-glistën botërore sa i përket furnizimit me vaksinën kundër Covid 19. Ramadani, gjatë një vizite që i ka...
Lajme27 Gusht 2020
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës sot ka pranuar një donacion të oksigjeno-koncentratorëve nga Organizata Botërore e Shëndetësisë për zvogëlimin e nevojës së prezencës së bombolave të oksigjenit nëpër dhomat e pacientëve. Zyrtarë të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.