Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vaksina për Covid-19 mund të mos jetë gati për publikun deri në vjeshtën tjetër

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Një këshilltar shkencor i qeverisë britanike ka paralajmëruar se vaksina kundër koronavirusit së paku deri në shtator të vitit të ardhshëm.

  Profesori Peter Openshaw nga Kolegji Imperial i Londrës, që shërben si këshilltar në Grupin Këshilldhënës Shkencor për Emergjenca në qeverinë britanike, tha se pret një boshllëk kohor prej 9 muajve mes kohës kur zbulohet vaksina dhe kohës kur ajo të jetë e gatshme për publikun.

  Duke paralajmëruar për vonesa të mundshme për ta bërë të qasshme vaksinën, profesori tha të dielën se rritja e shpejtë e kapacitetit të prodhimit të vaksinës do të marrë kohë, shkruan Daily Mail, transmeton Gazeta Express.

  “Unë mendoj se ne ndoshta do të kemi rezultate pozitive të së paku një vaksine ose më shumë për Krishtlindje dhe kjo nënkupton që me rritjen e shpejtë të prodhimit, mund të kemi programe vaksinimi që mund të zbatohen në disa pjesë të botës në nëntë muajt e ardhshëm”, tha ai.

  Deklarata e tij erdhi në kohën kur Kina po pretendon se ka zbuluar një vaksinë efektive pasi atë vaksinë e morën qindra mijëra punëtorë shtetërorë.

  Në anën tjetër, procesi i testimit të vaksinës së Oksfordit rifilloi të shtunën pas një ndërprerjeje të shkurtër.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-kryenegociatorja kosovare, Edita Tahiri, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, të mërkurën, i cili e pranoi publikisht që...
  Lajme23 Mars 2023
  Deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, se dialogu nuk është top prioritet i qeverisë së tij, sipas deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton...
  Lajme23 Mars 2023
  Një burrë është arrestuar gjatë pasdites së djeshme në rrugën “Ferid Curri” në Prishtinë. Policia bën të ditur se në veturën e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Lajme23 Mars 2023
  Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme do të votojë sot edhe një herë për liberalizimin e...
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në urimin e tij për besimtarët myslimanë, ka shfaqur shpresën që muaji i Ramazanit të...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të raportojë në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit, në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Seanca...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.