×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosova në mesin e 10 vendeve që besojnë më së shumti në vaksina

  FrontOnline
  15 Shtator 2020

  Republika e Kosovës është në mesin e dhjetë vendeve të botës, në një listë ku janë renditur vendet qytetarët e të cilave besojnë se vaksinat ndaj viruseve janë të sigurta.

  Kosova renditet e shtata, në listën prej 23 vendesh, ku rreth 59 për qind e kosovarëve në një anketë të realizuar gjatë këtij viti, kanë deklaruar se besojnë se vaksinat ndaj virusit janë të sigurta.

  Sipas rezultateve të nxjerra nga anketa, kësaj liste i prinë Uzbekistani, ku 81 për qind e qytetareve të këtij vendi besojnë në sigurinë e vaksinave, ndërsa në vendin e dytë është Taxhikistani me 71 për qind, pastaj Turkmenistani 65 për qind, Hungaria dhe Kirgizia me 62 për qind, Rumania me 61, Kosova me 59 për qind, në vendin e tetë është Afganistani me 58 për qind, Pakistani me po ashtu 58 për qind.

  Kurse vendi ku qytetarët më së paku besojnë se vaksina është e sigurt, është Rusia me 21 për qind.

  Sipas anketës, në Rusi, vetëm një në pesë qytetarë deklarojnë se vaksina është e sigurt.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.