×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vajza që iu bashkua ISIS-it si 15-vjeçare mund të kthehet në Britani për një betejë tjetër

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Shamima Begun, që në vitin 2015 si 15-vjeçare iku nga Londra për t’iu bashkuar Shtetit Islamik në Siri, mund të kthehet në Britani për të luftuar kundër vendimit për marrjen e shtetësisë së saj Britanike, ka vendosur Gjykata e Apelit, shkruan BBC-ja të enjten.

  Begun tash 20-vjeçare, ishte njëra nga tri vajzat adoleshente të cilat ikën në Siri për t’iu bashkuar ISIS-it.

  Shtetësia e saj u anulua nga Ministria e Brendshme e Britanisë për shkak rrezikut për siguri, pasi që u gjet në një kamp refugjatësh në Siri në vitin 2019.

  Apeli vlerësoi se ajo nuk kishte pasur gjykim të drejtë, meqë nuk ka qenë në gjendje të mbrohet nga kampi në Siri.

  Ky vendim do të thotë se Qeveria tani duhet të gjejë mënyra për të mundësuar që ajo, e cila aktualisht gjendet në një kamp në veri të Sirisë, të paraqitet para gjykatës në Londër pavarësisht se vazhdimisht ka thënë se nuk do ta ndihmojë në kthimin e saj nga Siria.

  Avokati i saj Daniel Furner tha: “Begum nuk ka pasur asnjëherë mundësi që të japë anën e saj të tregimit. Ajo nuk ka frikë të përballet më drejtësinë në Britani. Por t’i hiqet shtetësia pa mundësinë që ta pastrojë emrin, nuk është drejtësi, është e kundërta”.

  Begum iku nga Londra Lindore për Siri në vitin 2015, së bashku më dy shoqe të shkollës.

  Brenda disa ditëve, ajo kishte kaluar kufirin e Turqisë dhe kishte arritur te qendra e ISIS-it në Raqqa të Sirisë, ku u martua me një rekrut danez të konvertuar në mysliman. Ata u bënë me tre fëmijë, por që të tre kanë vdekur.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka arritur në Arabi Saudite. Ai ka thënë se aty do të bëjë një vizitë si pjesë...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Pëshpëritjet janë atje se Mauricio Pochettino mund të shkarkohet nëse ai nuk arrin të kualifikohet për në Evropë. Kupa e Ligës ishte...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Kosova dhe Serbia sot kanë zhvilluar një takim në Bruksel. Të dyja palët i ka mbledhur i dërguari i BE-së për dialogun,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Bruksel ka përfunduar takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit evropian për dialogun, Mirosllav...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se në Bruksel është diskutuar sa i përket çështjes së transfereve...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.