×
 • Lajme
 • Lajme

  U infektua me COVID-19 para 15 ditësh, Kastrati tregon gjendjen dhe a do të ritestohet

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Janë bërë 15 ditë prej kur kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, kishte rezultuar pozitiv në testimin për COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, po konsideron se Kastrati është shëruar, ndonëse nuk i është nënshtruar ritestimit.

  Në një përgjigje për Express, Kastrati tha se sipas IKSHPK’së, pas gjithsej 17 ditësh, në rastin kur nuk ka simptoma tutje, ai konsiderohet i shëruar nga koronavirusi.

  “Kam biseduar me ta dhe më kanë thënë se përderisa nuk kam simptoma fare, mjafton të qëndroj në izolim 14+3 ditë dhe konsiderohet që jam i shëruar, dhe nuk kam nevojë për ritestim. Sot është dita e 15’të prej kur e kam bërë testin”, ka thënë Kastrati.

  Kastrati ishte konfirmuar pozitiv në testimet për COVID-19 më 16 qershor.

  Në një postim në Facebook ai kishte treguar se virusin e kishte marrë si pasojë e kontaktit me një person të infektuar.

  “Javën e kaluar kam pasur kontakt me një koleg nga Prishtina. Para dy ditësh kolegu ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Në momentin që e kam kuptuar që ai ka bërë testin jam vetizoluar, ndërsa dje jam paraqitur për të bërë testin. Sot jam informuar që testi ka dalur pozitiv. Nuk kam asnjë simptomë por do të qëndroj i vetizoluar sipas rekomandimeve të IKShPK-së”, kishte shkruar Kastrati.

  Ai gjatë kohës sa kishte qenë i infektuar me virusin COVID-19, kishte bërë të ditur se gjendja e tij shëndetësore është stabile dhe se nuk ka komplikime shtesë.

  Po ashtu, kontaktet e Kastratit kishin rezultuar negative në testimet për koronavirus.

  Ndërkohë, numri total i personave të infektuar me koronavirus në Kosovë ka shkuar në 2677.

  Nga ta janë shëruar 1425 persona, ndërkaq numri personave të vdekur si pasojë e koronavirust ka shkuar në 49.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës nuk i ka komentuar deklaratat e zyrtarëve të Bashkimit Evropian, të cilët i kanë quajtur spekulime, lajmet se do...
  Lajme18 Qershor 2024
  Administrata Tatimore e Kosovës njofton të gjithë tatimpaguesit të cilët zhvillojnë aktivitet të taksive, se janë të obliguar që të pajisen me...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë në Samitin e Paqes për Ukrainën, i cili është mbajtur në Zvicër. Në një...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.