×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump për John Bolton: Askush nuk e donte në Shtëpinë e Bardhë, dukej i çmendur

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Presidenti Trump ka hedhur poshtë pretendimet e ish-këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, i cili në librin e tij, për Trump pretendon se ka kërkuar mbështetjen e Kinës në zgjedhjet e vitit 2020 dhe mbështeti politikat e Kinës.

  Trump foli pasi media amerikane publikoi fragmente nga libri i John Bolton i quajtur “Dhoma ku ndodhi: Një kujtim i Shtëpisë së Bardhë”, i cila do të dalë deri në fund të muajit. Trump iu referua akuzave të Bolton në kontekstin e politikës së tij ndaj Kinës dhe vendeve të tjera.

  Gjatë një telefonate në televizionin FOX, Trump i tha Bolton se “asnjë president amerikan nuk e ka trajtuar Kinën dhe Rusinë në një mënyrë kaq të ashpër deri më sot”.

  Lidhur me pretendimet e Boltonit, Trump foli edhe për Wall Street Journal, ku ai mbrojti politikën e administratës amerikane ndaj Kinës, duke hedhur poshtë pretendimet se ai i jep mbështetje këtij vendi në kontekstin e çështjes Ujgure.

  Në lidhje me pretendimin se ai i dha mbështetje Presidentit kinez Xi Yiping për formimin e kampeve të përqendrimit në rajonin autonom Ujgur të Xinjiang, Trump tha që kjo nuk ishte e vërtetë, duke vërtetuar me faktin se sa sapo miratoi ligjin për vendosjen e sanksioneve ndaj Kinës sot.

  “Bolton është një gënjeshtar. Të gjithë në Shtëpinë e Bardhë e urrejnë. Ai kurrë nuk ishte i dashur dhe i vlerësuar. Ndërsa punonim me të, respekti ynë për të ishte gjithnjë e më pak. Unë personalisht mendova se ai ishte i çmendur”, tha Trump.

  Administrata Trump nisi një proces gjyqësor dje për të parandaluar botimin e librit të John Bolton, dhe në padi thuhet se libri “përmban informacione konfidenciale të shtetit, botimi i të cilit mund të rrezikojë sigurinë kombëtare”.

  Nga ana tjetër, avokati i Boltonit, Chuck Cooper, tha që klienti i tij ka punuar ngushtë me ekspertë të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shtëpisë së Bardhë për muaj të tërë për të shmangur rrjedhjen e informacionit konfidencial.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.