×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Themelohet qendra e trajnimit pilot të NATO-s në Ballkan

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Ministrat e mbrojtjes të disa vendeve të Ballkanit kanë nënshkruar një letër qëllimi për të krijuar qendra të përbashkëta trajnimi për ekuipazhet dhe dronët. Projekti i përbashkët quhet Qendrat e Trajnimit Pilot të NATO-s.

  Kjo letër qëllimi u nënshkrua, ndër të tjera, Maqedonia Veriore, Mali i Zi, Kroacia, Hungaria, Rumania, Bullgaria dhe Greqia.

  Sipas portalit të Rrjetit Ballkanik të Sigurisë, kjo mund të jetë një zgjidhje ekonomike për problemin e mungesës së pilotëve ushtarakë, sepse përmes një rrjeti të përbashkët, ato vende mund të ofrojnë burimet e tyre për vendet e tjera që nuk i kanë ato ose që nuk janë të mjaftueshme për të gjitha llojet e trajnimeve.

  Projekti i përbashkët quhet qendra trajnimi pilot i NATO-s, dhe përveç vendeve të Ballkanit, një letër qëllimi u nënshkrua nga Republika Czecheke, Portugalia, Spanja dhe Turqia.

  Rrjeti do të lidhë qendrat nacionale, dmth njësitë e aviacionit shkollor dhe institucionet për trajnime teorike në të mirë të të gjithë anëtarëve të interesuar të NATO-s, dhe është planifikuar shkëmbimi i personave të trajnimit për pilotët e avionëve të drejtuar dhe dronët.

  ”Shembuj nga Kroacia, Mali i Zi, Hungaria dhe Republika Czecheke tregojnë larminë e burimeve, nevojave dhe zgjidhjeve të mundshme përmes këtij projekti … Kroacia, në bazën Zemunik afër Zadarit, ka një qendër shumë të fortë trajnimi të fluturimit që ka aeroplan fluturues selektiv. Qendra ofron “Mund të jetë interesante për vendet fqinje që nuk kanë një qendër trainimi, të tilla si Mali i Zi dhe BiH, të cilët trainojnë pilotët jashtë vendit, dhe në një numër shumë modest në lidhje me nevojat reale,” tha ai.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.