Gjuha:
×
Etiketë: ballkan
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
  Zëvendësdrejtorja e Institutit V-Dem, Anna Lührmann, ka thënë se ka rënë në mënyrë drastike në Serbi "indeksi i demokracisë liberale", të cilin e përdor ky institut kur vlerëson gjendjen e demokracisë në shtete. "Në...
Lajme29 Shtator 2020
Pas skandalit me Volkswagen, në të cilin u zbulua se kompania kishte mashtruar në emetimet e CO2 nga më shumë se 11 milionë automobila, gjithnjë e më shumë qytete evropiane po vendosin kufizime ose ndalime...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Kisha Ortodokse Serbe vazhdimisht është një instrument i nacionalizmit Serbo Madh dhe interesave perandorake ruse në Ballkan. Kështu thotë presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq në një intervistë për median kroate Jutarnji List. “Është më...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Teksa në Bruksel shprehin shqetësim për ndikimin turk në rajonin e Ballkanit, presidenti Rexhep Taip Erdogan duket i vendosur për të vijuar me të njëjtën strategji. Për t’i kthyer shpinën Ballkanit ai vendos disa kushte...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Kryeministri shqiptar Edi Rama ka takuar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, në rezidencën e këtij të fundit në Marmaris. Rama me anë të një shkrimi në Facebook, tregon se me Erdoganin kanë biseduar për...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, deklaroi se nuk mund të thoshte me saktësi se pse rezultati i zgjedhjeve ishte siç ishte pas zgjedhjeve parlamentare në atë vend. Sidoqoftë, në të njëjtën kohë, ai...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Alexei Zaitsev tha se ky vend po përcjell shqetësim informacionin për shpërndarjen e armëve dhe pajisjeve ushtarake amerikane tek autoritetet në Prishtinë. Në deklaratën e kësaj ministrie, që...
Opinione22 Korrik 2020
Rusisë i konvenon që të ketë sa me shumë konflikte të ngrira dhe kaos politik në Ballkanin Perëndimor në mënyrë që ajo të gjenerojë ndonjë levë në kalkulimet e saja për përfitime tjera gjeopolitike nëpër...
Bota/Rajoni22 Korrik 2020
Rritje shqetësuese të rasteve nga coronavirusi po shfaqen në Evropën Jugore dhe në rajonin e Ballkanit, tha të mërkurën, Mike Ryan, kreu i programit të emergjencave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. “Sigurisht që SHBA-ja është...
Bota/Rajoni22 Korrik 2020
Drejtori i progamit për emergjenca në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Mike Ryan, ka thënë se në Evropën Jugore dhe në Ballkan ka trend shqetësues të rasteve të koronavirusit. “Qartazi, Amerika është dukshëm ende vatra kryesore...
Lajme09 Korrik 2020
Deri tani, ishte Maqedonia e Veriut e cila shënonte numër rekord të të prekurve me koronavirus në Ballka, por tashmë duket këtë primat e ka Kosova e cila vetëm në 24 orët e fundit ka...
Bota/Rajoni27 Qershor 2020
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dje ka zhvilluar një bisedë me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, përmes një video-komunikimi, ku kanë biseduar për një numër të madh problemesh përfshirë edhe situatën në Ballkan. Vladimir Putin...
Bota/Rajoni23 Qershor 2020
Ministrat e mbrojtjes të disa vendeve të Ballkanit kanë nënshkruar një letër qëllimi për të krijuar qendra të përbashkëta trajnimi për ekuipazhet dhe dronët. Projekti i përbashkët quhet Qendrat e Trajnimit Pilot të NATO-s. Kjo...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.