×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjermanët lirohen nga 350 mijë automobila të rinj disel, të gjithë thonë se i dërgojnë në Ballkan

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Pas skandalit me Volkswagen, në të cilin u zbulua se kompania kishte mashtruar në emetimet e CO2 nga më shumë se 11 milionë automobila, gjithnjë e më shumë qytete evropiane po vendosin kufizime ose ndalime të automjeteve dizel, gjë që i vë shitësit e makinave të përdorura në disavantazh

  Gjermanët gjithnjë e më pak po blejnë automobila me naftë për shkak të ndalimit, domethënë kufizimeve, të ashtuquajturat zona ekologjike, të cilat në vitet e fundit janë prezantuar në rreth 50 qytete gjermane. Për shembull, automobilat dizel janë ndaluar të hyjnë në dy rrugë në qendër të Shtutgardit dhe tre rrugë të Hamburgut, dhe sipas njoftimeve, ndalimet do të jenë edhe më rigoroze në të ardhmen. Këto praktika po ndjeken edhe në Milano dhe Londër, , raporton DW, përcjell Syri.net.

  Të gjithë më thonë t`i heqë qafe automobilat në Ballkan, ti dërgoj në Serbi, ajo ka përshkuar 300,000 kilometra, dhe mbase shumë më tepër, thotë një tregtar.

  Kjo është ndoshta ajo që bëjnë shitësit gjermanë të automobilave. Në vitin 2018, eksporti i automobilave të përdorura në tregun e Evropës Lindore dhe Juglindore nga Gjermania ishte 226 mijë automjete, që është dy herë më shumë se në vitin 2013, para skandalit të Volkswagen, kur 142 mijë u eksportuan.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Në kuadër të vizitës së saj në Luksemburg, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, me ftesë të Dukës së...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia ka arrestuar pesë të dyshuar lidhur me grabitjen e ndodhur më 1 qershor, në fshatin Stanoc të Vushtrrisë. Atyre iu vendosen...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës, respektivisht, njësiti i hetimeve të stacionit policor Qendra me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur ankesa se nuk pati asnjë iniciativë, nga palët kosovare dhe ajo serbe, për...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.