×
 • Lajme
 • Lajme

  Të dyshuarve ose të akuzuarve në Speciale do t’u ofrohet ndihmë juridike

  FrontOnline
  06 Shtator 2020

  Një njoftim u lëshua nga Gjykata Speciale një ditë më parë. Kjo e fundit të enjten miratoi rregulloren për ndihmë juridike për personat e dyshuar apo të akuzuar të cilët janë të varfër.

  Por barra për vërtetimin e varfërisë, bie mbi vetë subjektet e aktakuzës.

  Por shpenzimet e të akuzuarve potencial në Speciale, mbulohen edhe nga vetë qeveria e Kosovës.

  Kjo pasi që me 31 gusht të vitit 2015, Kuvendi i Kosovës pati miratuar ligjin për mbrojtjen juridike dhe mbështetjen financiare të personave të akuzuar potencial në Gjykatën Speciale.

  Por ku qëndron dallimi mes rregullores së Gjykatës Speciale dhe ligjit të qeverisë së Kosovës për mbrojtjen juridike?

  Të dyja këto janë përdorur deri tash nga të akuzuarit potencial në Gjykatën Speciale.

  Deri më tani janë deponuar të paktën 3 aktakuza në Speciale nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Në kuadër të vizitës së saj në Luksemburg, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, me ftesë të Dukës së...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia ka arrestuar pesë të dyshuar lidhur me grabitjen e ndodhur më 1 qershor, në fshatin Stanoc të Vushtrrisë. Atyre iu vendosen...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës, respektivisht, njësiti i hetimeve të stacionit policor Qendra me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur ankesa se nuk pati asnjë iniciativë, nga palët kosovare dhe ajo serbe, për...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.