×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Të ardhurat nga puna jashtë – Kaluan vlerën 200 milionë euro në tremujorin I

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Të ardhurat nga puna jashtë vendit kaluan vlerën e 200 milionë eurove në tremujorin e parë të këtij viti. Kjo shifër përfshin dërgesat e emigrantëve, por edhe të ardhurat e shtetasve shqiptarë nga puna sezonale ose në distancë jashtë vendit. Sipas Bankës së Shqipërisë për 3-mujorin e parë të këtij këto të ardhura kishin vlerën e 202 milionë eurove, ndërsa të njëjtën periudhë të një viti më parë kishin qenë lehtësisht më të larta, në shumën e 204 milionë eurove.

  Vitin e kaluar këto të ardhura kaluan pragun e 1 miliardë eurove dhe kishin një vlerë të përafërt me investimet e huaja direkte.

  Vala e dytë e emigracionit shqiptar, pas vitit 2010, ka bërë që remitancat t’i kthehen një rritjeje të lehtë, vit pas viti. Dërgesat e emigrantëve janë një burim tejet i rëndësishëm për mbrojtjen e shtresave më të varfra.

  Një studim i Bankës së Shqipërisë, në bashkëpunim me Bankën Botërore, ka treguar se remitancat janë burim të ardhurash për rreth 26% të familjeve shqiptare. Dërgesat nga jashtë përbëjnë 90% të të ardhurave të familjeve marrëse, çka tregon se rreth një e katërta e familjeve në Shqipëri varen pothuajse ekskluzivisht prej tyre.

  Megjithatë, veç remitancave, në vitet e fundit një peshë në rritje po fitojnë të ardhurat nga puna jashtë vendit e individëve rezidentë në Shqipëri. Veç punësimit sezonal, kjo lidhet sidomos me punën në distancë ose ofrimin e shërbimeve për kompani të huaja. Një shembull tipik janë shërbimet call-center ose shërbimet e teknologjisë së informacionit, që kompanitë e huaja i kontraktojnë në vende me kosto më të lirë të punës, siç është Shqipëria.

  Kriza e shkaktuar nga epidemia e Covid -19 pritet që të prekë këtë vit edhe të ardhurat nga jashtë dhe kryesisht remitancat. I gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor pritet të pësojë edhe rënie të dërgesave të emigrantëve, që, sipas Bankës Botërore pritet të jetë sa rreth 0.5% e PBB-së.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Ekonomi17 Prill 2024
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Ahmet Ismaili është takuar me drejtorin e Departamentit të Statistikave dhe njëherësh kryestatisticientin e...
  Ekonomi16 Prill 2024
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Ahmet Ismaili, u mirëprit në selinë e Bankës Botërore nga zëvendëspresidenti dhe njëherësh...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Ministri i Financave, Hekuran Murati ka njoftuar se një muaj nga lansimi i masës së punësimit për komunat në veri janë regjistruar...
  Të tjera
  Opinione18 Prill 2024
  Burimi: The Guardian (Titulli origjinal: Netanyahu faces tough questions on Iran – because we Israelis don’t need any more forever wars) Shkruan:...
  Vip18 Prill 2024
  ‘Big Love’ është rikthyer përsëri dhe në këtë edicion të formatit më të ndjekur të ‘BBV3’. Pasditen e sotme, banorët janë mbledhur...
  Vip18 Prill 2024
  Juliana Nura, një ndër bukuroshet që mori pjesë në shtëpinë e “Big Brother VIP Kosova 1”, ka thumbuar aktorin Vedat Bajrami, me...
  Sport18 Prill 2024
  Real Madrid dhe Bayern Munchen, i kompletuan mbrëmë çiftet gjysmëfinaliste të UEFA Champions League. Këto dy skuadra pikërisht do të përballen me...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.