×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tajlanda raporton rastin e parë të bartjes lokale të virusit pas 100 ditësh

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Tajlanda ka raportuar për rastin e parë të bartjes lokale të koronavirusit në 100 ditë, pasi një i burgosur është konfirmuar se është i infektuar me COVID-19, shkruan “The Guardian”.

  Një 37-vjeçar, që punon si DJ, ka testuar pozitiv në qendrën shëndetësore në burg. Dhjetëra kontakte janë testuar, përfshirë anëtarët e familjes, njerëzit që i ka takuar në gjyq dhe të burgosurit tjerë. Ai është arrestuar për drogë më 26 gusht.

  Tajlanda kishte 100 ditë pa regjistruar rast të ri me koronavirus, dhe nuk është e qartë se si është infektuar i burgosuri. Rasti i fundit i brendshëm ishte më 24 maj.

  Shteti ka arritur të menaxhojë mjaft mirë pandeminë, ndonëse kryeqendra Bangkoku, është një nga qytetet më të vizituara në botë. Që nga janari, kur Tajlanda u bë shteti i parë jashtë Kinës që regjistroi rast me COVID-19, janë regjistruar 58 të vdekur nga virusi në këtë shtet aziatik.

  Masat e mbylljes të prezantuara në mars, janë lehtësuar dhe bizneset janë rihapur. Mirëpo mbesin në fuqi masat strikte në kufi. Tajlandezët që kthehen nga jashtë duhet të kalojnë 14 ditë në karantinë, ndërsa turistët nuk lejohen të futen në vend.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Pas vrasjeve të ditës së djeshme të banorëve të Gazës nga ushtria izraelite, kur mbetën të vdekur më shumë se 100 palestinezë,...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj, ka thënë se pas deklaratave që i bëri sot ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier,...
  Lajme01 Mars 2024
  9:00Mbahet seanca ndaj ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla dhe deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje Fitore Pacolli, Salih Zyba dhe Drita Millaku, të akuzuar...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të cilat në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.