×
Etiketë: virusit
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Coronavirus tani ka kontribuar në vdekjen e një milion njerëzve në të gjithë botën. Raporti i vdekjes së miliontë arriti vetëm pak në 10 muaj pas vdekjes së parë të konfirmuar, në Kinë në Janar....
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Shtetet e botës duhet të bëjnë gjithçka që mund të kuptojnë origjinën e COVID-19, tha të shtunën Kryeministri i Australisë Scott Morrison, komente që mund të përkeqësojnë tensionet me Kinën. Duke iu drejtuar Asamblesë së...
Front TV17 Shtator 2020
Nga ky muaj, përveç pandemisë Covid-19, qytetarët do të rrezikohen edhe nga gripi sezonal. Përballja me këto dy viruse, vlerësohet të jetë edhe më e vështirë tani. Drejtoresha e Klinikës Infektive në Qendrën Klinike Universitare...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropë, Hans Kluge, paralajmëroi për shkallë alarmante të përhapjes së sëmundjes Covid-19 në Evropë dhe ua tërhoqi vërejtjen shteteve kundër shkurtimit të kohës së karantinës. Kluge tha se...
Lajme13 Shtator 2020
Shtyrja e procesit mësimor në vend për 14 ditë ka bërë që shumë shkolla të përgatitën edhe më shumë. E hëna do t’i gjejë nxënësit nëpër banka shkollore por ekziston frika ende e përhapjes së...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Tajlanda ka raportuar për rastin e parë të bartjes lokale të koronavirusit në 100 ditë, pasi një i burgosur është konfirmuar se është i infektuar me COVID-19, shkruan “The Guardian”. Një 37-vjeçar, që punon si...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Rihapja e shkollave nuk pritet të shkaktojë një kulmim të madh në rastet e reja të COVID-19, tha sot eurokomisionerja për Shëndetësinë, Stella Kyriakides. “Studimet në disa vende të BE-së kanë treguar se transmetimi nga...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Midis tensioneve rreth një ligji mbi lokalitetet fetare dhe betejës kundër pandemisë së koronavirusit, Republika e vogël ballkanike e Malit të Zi do të mbajë të dielën votimet, që mund të kenë implikime të konsiderueshme...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Përgjigjja kaotike ndaj koronavirusit në Brazil, ku prej tij vdiqën më shumë se 105 mijë njerëz, ka shndërruar përvojën e vendit në një shkas shqetësimi që alarmoi shumëkënd përreth botës. Por teksa rastet në këtë...
Lajme21 Gusht 2020
Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, pas 17 ditësh qëndrimi në Klinikën Infektive, sot është liruar dhe me këtë rast, ka falënderuar mjekët dhe të gjithë ata që e përkrahën gjatë ditëve të rënda...
Bota/Rajoni12 Gusht 2020
Pesë shtete evropiane kanë raportuar rënie të numrit të rasteve të koronavirusit në kohën kur shumica e shteteve të këtij kontinenti po përballen me rritje të përhapjes, sipas një raporti të Qendrës Evropiane për Kontrollimin...
Lajme04 Gusht 2020
Veton Nevzadi nga Gjilani, i prekur me koronavirus ka rrëfyer përvojën e tij dhe ditët e rënda në përballje me sëmundjen që ka mbërthyer botën. Ai ka shkruar një tekst të gjatë, për të cilin...
Bota/Rajoni02 Gusht 2020
Për shkak të numrit në rritje të infeksioneve të reja në Gjermani është rritur shqetësimi i ekonomisë gjermane. “Një valë e dytë do të ishte ekonomikisht shumë më e dëmshme, se vala e parë. Kjo...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.