×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Këto janë 5 shtetet evropiane që raportuan rënie të rasteve të virusit në dy javët e fundit

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Pesë shtete evropiane kanë raportuar rënie të numrit të rasteve të koronavirusit në kohën kur shumica e shteteve të këtij kontinenti po përballen me rritje të përhapjes, sipas një raporti të Qendrës Evropiane për Kontrollimin e Sëmundjeve (ECDC).

  Portugalia, Suedia, Kroacia, Letonia dhe Sllovenia kanë regjistruar trend të rënies së rasteve të reja gjatë dy javëve të kaluara, ndërsa shtetet e tjera kanë shënuar rritje të numrit të rasteve për 100,000 banorë.

  Shenjat pozitive në këto shtete erdhën në kohën kur UEFA-ja ka vendosur që ta lejojë zhvillimin e fazës finale të Ligës së Kampionëve në futboll në Lisbonë, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.
  Duke e vlerësuar gjendjen në mënyrë specifike në rajonin e Lisbonës, Qendra Evropiane për Kontrollimin e Sëmundjeve tha se ritmi i numrit të rasteve për këtë zonë tregon për një rënie të përhapjes së virusit në periudhën dyjavore.

  Të martën, autoritetet shëndetësore në Portugali i regjistruan 120 raste të infektimeve, 0.2 për qind më pak se një ditë më parë, ndërsa numri i përgjithshëm i personave të infektuar ka shkuar në 52,935.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se vendimi i tij për t’u tërhequr nga gara për rizgjedhje, ka qenë “gjëja...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Bota/Rajoni22 Korrik 2024
  Shumë sondazhe në javët e fundit treguan se Kamala Harris performoi pak më mirë se Presidenti Biden në një garë hipotetike mes...
  Të tjera
  Kronika23 Korrik 2024
  Një burrë në fshatin Treboviq të Pejës, ka raportuar në polici se vajza e vëllait të tij e cila është me aftësi...
  Kronika23 Korrik 2024
  Një grua në Viti e ka njoftuar policinë e Kosovës se para një viti është sulmuar seksualisht nga një burrë në Viti....
  Lajme23 Korrik 2024
  Pas dyshekëve, produkti i dytë më i eksportuar në Amerikë gjatë vitit që lamë pas janë artikuj të veshjeve për burra dhe...
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.