Bota/Rajoni

Australia vazhdon përplasjet me Kinën, kryeministri kërkon në OKB hetim për origjinën e virusit

Australia vazhdon përplasjet me Kinën, kryeministri kërkon në OKB hetim për origjinën e virusit
23:22 | 27 Shtator 2020

Shtetet e botës duhet të bëjnë gjithçka që mund të kuptojnë origjinën e COVID-19, tha të shtunën Kryeministri i Australisë Scott Morrison, komente që mund të përkeqësojnë tensionet me Kinën.

Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Morrison tha se një hetim mbi rrënjët e virusit do të minimizonte kërcënimin e një pandemie tjetër globale.

“Ky virus i ka shkaktuar një fatkeqësi botës sonë dhe popujve të saj. Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të kuptuar atë që ka ndodhur për asnjë qëllim tjetër përveçse të parandalojmë që ajo të ndodhë përsëri, ”tha Morrison përmes një lidhjeje video telekonferencë.

“Ekziston një mandat i qartë për të identifikuar burimin zoonotik të virusit COVID-19 dhe mënyrën se si ai u transmetua tek njerëzit.”

Komentet e Morrison erdhën pas komenteve të ngjashme nga kryeministri në fillim të vitit acaruan lidhjet midis Australisë dhe Kinës.

Në atë kohë, ai udhëhoqi kërkesat globale për një hetim mbi origjinën e COVID-19. Kina e kundërshtoi fuqimisht atë lëvizje, me ambasadorin e Pekinit në Canberra që paralajmëroi thirrjet e hetimit mund të acarojnë lidhjet tregtare.

Që nga ajo kohë, Kina ka vendosur sanksione tregtare ndaj Australisë. Ajo pezulloi disa importe viçi me një teknikalitet dhe bllokoi në mënyrë efektive një tregti 439 milion dollarë A (308.5 milion $) elbi duke përplasur tarifa prej 80.5% të importit Australian. Kina ka nisur gjithashtu një hetim anti-dumping në importet Australiane të verës.

Ndërkohë, Australia u bëri thirrje të gjitha shteteve të ndajnë një vaksinë COVID-19 në rast se zhvillohet.

Australia në fillim të këtij viti nënshkroi një marrëveshje vaksine me AstraZeneca AZN.L, me tufat e para të planifikuara të dorëzohen në Janar 2021 nëse provat provojnë të suksesshme.

Australia ka thënë se do të ndajë furnizime me kombet më të vogla të ishullit Paqësor.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera