×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri: Vjosa Osmani është kuadër i ri, largimi i saj nuk do ta dëmtojë LDK-në

  FrontOnline
  12 Shtator 2020

  Largimi i Vjosa Osmanit nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), nuk duhet të dëmtojë këtë të fundit, thotë njohësi i çështjeve politike në vend, Ramush Tahiri.

  “Unë nuk mendoj se do ta dëmtojë sepse në demokraci mund të ndodhë që partia me largimin e ndonjë kuadroje mund të reformohet e forcohet. Vjosa Osmani është kuadër i ri e perspektiv me orientim evroatlantik pra me filozofi politike përendimore, sipas mendimit tim e një profili liberal demokratik dhe është pritë se do të transformojë LDK dhe jo se do ta frakcionoj ate”, ka thënë ai në një bisedë për IndeksOnline.

  “Në parim dukej mirë ama në veprimet konkrete nuk dukej institucionaliste dhe jo e argumentuar sidomos në proceset e fundit kur sikur ra në kundërshtim me politikën e SHBA për Kosovën. Duke ditur se politika amerikane për Ballkanin nuk është e ditës por është parimore dhe strategjike Vjosa Osmani nuk mund të ketë të ardhme në politikën e Kosovës”, ka thënë tutje ai.

  Tahiri konsideron se mundësia që ajo t’i bashkohet Lëvizjes së Albin Kurtit nuk do të shihej si një veprim i menqur.

  “A do të krijoj parti të re që duket se nuk ka kapacitete dhe kohë dhe mundësi apo do ti bashkangjitet Lëvizjes Vetëvendosje që nuk duket një veprim i menqur dhe i dinjitershëm apo do të krijojë në iniciativë politike që do të ketë identitetin e vet por që do të dalë në zgjedhje me nji listë të përbashkët me Vetëvendosjen.. kjo mu më duket ma e mundshme.”, thekson ai.

  “Si do të jetë roli i saj dhe i grupacionit t ësaj mbetet të shihet dhe të lexohet platforma politike me qëndrimet për çështjet aktuale. Në të kaluarën Partia Social Demokrate e Kosovës nuk pati sukses në listën e përbashkët me AAK e as disa parti të tjera që u bënë me disa parti më të mëdha .. Edita Tahiri ose Mimoza Kusari ose Ilir Deda ose Valon Murati..jo pa ndikim por jo të dëshiruar”, shtoi Tahiri.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Kronika24 Qershor 2024
  Një person është arrestuar nga policia e rajonit të Gjakovës, pasi që ky i fundit dyshohet se tentoi t’u jepte ryshfet 20...
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja gjermane e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, Ursula Nonnemacher do ta vizitojë Kosovën për të mësuar rreth rekrutimit të stafit të ri infermieror nga...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është goditur mbrëmë nga vërshime të shumta të shiut. Shumë rrugë janë mbuluar nga uji e shumë biznese...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke komentuar takimin e së mërkurës midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...
  Lajme24 Qershor 2024
  Disa qytete të Kosovës, dje janë përfshirë nga një valë e madhe e reshjeve të shiut. Në disa zona të Kosovës, këto...
  Sport24 Qershor 2024
  Shqipëria e nënvlerësuar përballet sot me Spanjën, një nga favoritët për të fituar Euro 2024, teksa mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë...
  Lajme24 Qershor 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova duhet të manifestoj qëllimin e saj që të jetë e gatshme t’i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.