×
Etiketë: historia
Bota/Rajoni21 Gusht 2020
Qeveria e Kantonit Bazelland ka aprovuar më në fund kërkesën për natyralizim të kosovarit Hamdi Halili, shkruan albinfo.ch. Sipas Qeverisë së Kantonit, kosovari duhej të ishte natyralizuar. “Të gjitha kërkesat janë përmbushur” thuhet në vendim....
Bota/Rajoni09 Gusht 2020
Gurëzeza, qyteti ilir në Cakran të Fierit, aty ku historia e pasur takohet me natyrën është një nga destinacionet turistike më të veçanta. I ndodhur në 17 km larg qytetit të Fierit arkeologët kanë vlerësuar...
Lajme07 Gusht 2020
Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi i ka reaguar kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmanit, duke i thënë se janë manipulime dhe keqinformim, pasi askush nuk po kërkon me mbrojt UÇK-në nga populli, sepse atë e mbron...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Zyra e Migracionit i ka revokuar lejen e qëndrimit të përhershëm në Zvicër (Vizën C) një gruaje kosovare me dyshimin për martesë fiktive. Por, ajo i ka rezistuar me sukses vendimit para Gjykatës Administrative, shkruan...
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Nga të gjithë personat e infektuar me koronavirus në muajt e fundit, Milko Mieles është ai që ka kaluar karantinën më të gjatë: më shumë se 3 muaj. Italiani jeton i izoluar që nga 17...
Lajme15 Korrik 2020
Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku, ka thënë se Gjykata Speciale është politike e njëanshme, dhe e cila gjykon vetëm UÇK-në.Klinaku ka deklaruar se për OVL-UÇK-në, Gjykata...
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
Hasan Hasanoviq ishte vetëm 21 vjeç kur në korrik të vitit 1995 u bashkua me kolonën prej rreth 15,000 boshnjakëve të cilët nga enklava e mbrojtur e Srebrenicës po iknin nga ushtria dhe policia e...
Lajme09 Korrik 2020
Zyrtari i lartë i PDK-së, Betim Gjoshi, përmes një shkrimi në Facebook thotë se Albin Kurti i ka përgatit deputetët në Kuvend që të dalin kundër rezolutës për unitet politik dhe qytetar në mbrojtje të...
Bota/Rajoni05 Korrik 2020
Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme në Shqipëri, Gent Cakaj, ka reaguar pas propozim-aktakuzës për krime lufte nga Prokuroria e Specializuar në Hagë ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës,...
Lajme30 Qershor 2020
Një fotografi e infermieres Shqipe Kadriu u shpërnda në rrjetet sociale dhe në shumë media në Kosovë. Por cila është historia e saj? Kadriu punon si infermiere në Klinikën Infektive që 21 vite dhe krahas...
Bota/Rajoni30 Qershor 2020
Më 30 qershor të vitit 1792 në Paris, këndohet për herë të parë Marsejeza, si këngë lufte. Konventa e miratoi atë si himnin kombëtar më 14 korrik 1795; e humbi këtë status nga Napoleon Bonaparti,...
Bota/Rajoni27 Qershor 2020
Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Velijaj, përmes një postimi nëë Twitter ka thënë as historia e Kosovës nuk mund të ndryshohet dhe as lufta çlirimtare e drejtuesve të UÇK-së, Thaçit, Veselit e Haradinajt nuk mund të...
Lajme26 Qershor 2020
Këshilltari politik i Presidentit Thaçi, Artan Behrami, i ka reaguar raportuesit gjerman Peter Beyer, i cili në një reagim të tij pas zhvillimeve me Gjykatën Speciale, ku është përfshirë presidenti Thaçi. Behrami përmes Twitterit tha...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.