×
 • Lajme
 • Lajme

  Kjo është historia e fotografisë ku një infermiere e QKUK-së e rrakapitur nga lufta me COVID-19 u pa duke pushuar në korridoret e Infektivë

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Një fotografi e infermieres Shqipe Kadriu u shpërnda në rrjetet sociale dhe në shumë media në Kosovë. Por cila është historia e saj?

  Kadriu punon si infermiere në Klinikën Infektive që 21 vite dhe krahas profesionit të saj mjekësor, ka studiuar edhe dramaturgjinë. Ajo ka shkruar tekstin e disa serialeve dhe filmave në Kosovë ku ka bashkëpunuar me disa regjisorë të njohur, shkruan Gazeta Shneta.

  Tani infermierja po kujdeset për pacientët e sëmurë me Covid-19, punë kjo të cilën ajo e bën me shumë zell por edhe mundim e lodhje për shkak të fluksit të madh të pacientëve.

  Shqipja nuk ka pranuar të flas për mediat duke thënë se nuk e dëshiron famën në këtë kohë të vështirë me të cilën po përballen qytetarët e Kosovës. Ajo ka thënë se do të jap intervistë pasi të përfundojë pandemia, ndërsa tani është e përkushtuar për kujdesin ndaj pacientëve. Publikimi dhe shpërndarja e fotografisë në rrjetet sociale nuk ishte gjëja që e dëshironte ajo.

  Këtë fotografi infermierja ia ka dërguar një miku të saj, pasi ky i fundit e ka pyetur se si po ndihej në këto ditë me shumë pacientë dhe me temperatura të larta. Si përgjigje, ajo ia kishte dërguar fotografinë. Miku i saj i kishte kërkuar lejen që ta publikonte me qëllim që t’i njoftonte miqtë për punën e madhe që po bëjnë infermierët.

  Por fotografia mori dhen dhe ndonëse kishte shumë komente pozitive, pati edhe të tillë të cilët e shqetësuan Shqipen dhe familjen e saj. Andaj ajo ka thënë se nuk dëshiron të bëhet më e famshme sesa fotoja që është publikuar e cila sipas saj flet shumë për punën e madhe që po e bëjnë me pacientët.

  Infermierja është ulur në dysheme për të pushuar disa momente, pasi nuk mund të ulet në karrige nga frika se mund ta kontaminojë atë dhe në këtë mënyrë të infektoje ndonjë përcjellës të pacientëve ose kolegë të saj.

  Infermierët e Klinikës Infektive janë duke e parë gazepin me fluksin e madh të pacientëve të infektuar me Covid-19. Ata janë të obliguar të mbajnë veshur pajisjet mbrojtëse kundër infeksionit në temperatura të larta dhe për orë të tëra derisa të kryhen të gjitha terapitë e pacientëve.

  Sikurse Shqipja, edhe kolegët e saj në Klinikën Infektive, Pulmologji, Emergjencë, etj, ndodh shpesh të marrin infuzione pasi të kryejnë terapinë, për shkak të lodhjes së madhe, vështirësisë në frymëmarrje nga maska, dhe temperaturat e larta.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.