×
Etiketë: historia
Lajme26 Shtator 2020
Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në Facebook, i ka reaguar kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hotit, duke e krahasuar...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Charles Chuck Feeney, themeluesi i “Duty Free Shoppers” është zyrtarisht trokë, ashtu siç vetë ka dëshiruar prej kohësh. Dikur llogaritë e tij bankare përfshinin shifra marramendëse, por tashme 89-vjeçari nuk gëzon asnjë cent. Mësohet se...
Lajme19 Shtator 2020
Historiani dhe shkrimtari Jusuf Buxhovi, ka shpalosur fakte të reja histografike që lidhen me ndikimin e të pavërtetave nga historianë serbë në historinë shqiptare. Ai ka akuzuar Kosovën dhe Shqipërinë se në tekstet shkollore po...
Ekonomi14 Shtator 2020
I lansuar për herë të parë në vitin 2013, Renault Captur është Crossover i parë i brendit Renault. Me dëshirën për të sjell një dizajn të ri, Renault e dinte se duhej të ndryshohej koncepti për të...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Më 13 shtator 1971, afro 1 mijë e 500 policë dhe roje burgu sulmuan burgun shtetëror të Atikës në shtetin New York për të shtypur një nga rebelimet më të mëdha të burgjeve në historinë...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Më 13 shtator 1971, afro 1 mijë e 500 policë dhe roje burgu sulmuan burgun shtetëror të Atikës në shtetin New York për të shtypur një nga rebelimet më të mëdha të burgjeve në historinë...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
73 vjeçarja Mendije Dumani ka humbur jetën me datën 3 shtator në kapin famëkeq Al Hol në Siri, ku janë të vendosur familjarët e luftëtarëve të grupit terrorist ISIS. Dumani është gjyshja e Evës 14-vjeçare,...
Lajme05 Shtator 2020
Besnik Kelmendi është biznesmen dhe politikan shqiptaro-gjerman pjesë e partisë CDU, njëherësh anëtar i kryesisë në Essen. Familja e Besnik Kelmendit është me prejardhje nga Rugova e Pejës. Në vitin 1992, familja e tij detyrohet...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Burgu i Vaqarrit është i vetmi burg në botë ku policët nuk e marrin shërbimin për të parandaluar ndonjë arratisje të mundshme, por për të ruajtur bazën materiale. Është gjithashtu i vetmi burg në botë...
Lajme28 Gusht 2020
Andreë Testa është një fotograf anglez që ka kapur momentet më të vështira të shqiptarëve të Kosovës, gjatë kohës së luftës në fund të viteve të 90-ta. Historia dhe përjetimet e këtij vendi, e kanë...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
“Eja në Suedi“, tha zëri në telefon. “Unë do t’i përgjigjem çfarëdo pyetjeje që dëshiron“. Në linjë ishte Clark Olofsson, një nga kriminelët më famëkeq të Suedisë të shekullit të XX. Ai kishte qenë për...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
“Eja në Suedi“, tha zëri në telefon. “Unë do t’i përgjigjem çfarëdo pyetjeje që dëshiron“. Në linjë ishte Clark Olofsson, një nga kriminelët më famëkeq të Suedisë të shekullit të XX. Ai kishte qenë për...
Lajme23 Gusht 2020
Astrit Islami, 31 vjeçar nga fshati Dashec i Skenderajt disa muaj më herët ishte diagnostifikuar me sëmundjen Leukemi Akute dhe për shërimin e tij ka qenë e domosdoshme të dërgohet jashtë vendit. Astriti ishte trajtuar...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.