×
Etiketë: familje
Kronika06 Gusht 2020
Nëpër familjet kosovare vazhdon të ketë dhunë. Vetëm në 24 orëshin e fundit, në Policinë e Kosovës janë raportuar shtatë raste të dhunës në familje, ku u rrahën 7 gra dhe një burrë. Shkak i...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Tony Green, një 43-vjeçar nga Teksas, i cili nuk besonte në ekzistencën e koronavirusit, shkeli të gjitha rregullat kundër përhapjes së koronavirusit duke organizuar një festë familjare. Pas kësaj feste, ai u sëmur, vjehrra e...
Lajme30 Korrik 2020
Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se është lajm i keq që edhe kësaj radhe nuk do të falet Namazi i Kurban Bajramit. “Lajmi është i keq sepse nuk organizohet falja e...
Lajme28 Korrik 2020
Kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari, së bashku me drejtorin e organizatës “Qatar Charity”, Mahmoud Abbas Shaker, kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi për ndarjen e 50 granteve bujqësore për familjet në kushte të renda ekonomike,...
Lajme28 Korrik 2020
Kryetari i Komunës së Kamenicës ka njoftuar se në shenjë proteste për vrasjen e një gruaje në Kamenicë, nga ora 21:00 në këtë komunë do të fiken dritat për një minutë. Ai ka bërë thirrje...
Lajme26 Korrik 2020
Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albuelena Balaj-Halimaj, ka reaguar lidhur me vrasjen e një gruaje nga bashkëshorti i saj në Kamenicë. “Dënoj fuqishëm dhe shpreh keqardhje të thellë për vrasjen e gruas 34 vjeçare nga bashkëshorti në...
Lajme26 Korrik 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, u ka shprehur ngushëllime familjes së gruas që ka ndërruar jetë dje në Kamenicë, pasi dyshohet se është vrarë nga burri i saj.Osmani ka deklaruar se kjo kohë...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Në orët e vona të mbrëmjes së sotme policia ka shoqëruar në Komisariat një 56-vjeçar, i cili gjatë një konflikti për motive të dobëta ka goditur me një mjet të fortë bashkëshorten e tij. Shtetasi,...
Lajme21 Korrik 2020
Masat e jashtëzakonshme për parandalimin e Covid-19, sidomos vetizolimi, kanë ndikuar që të rritet edhe numri i rasteve të dhunës në familje në Kosovë. 1 mijë raste janë raportuar vetëm në periudhën janar-qershor të këtij...
Lajme15 Korrik 2020
Dhuna në familje është një ndër fenomenet më të përhapura në shoqërinë tonë, dhe si rrjedhojë është në përgjegjësinë e shtetit dhe komuniteti që të marrin masa për parandalimin e saj, si dhe të ofrojnë...
Kronika11 Korrik 2020
Izolimi në kohë të pandemisë ka ndikuar në shtimin e numrit të rasteve të dhunës në familje. Sipas organizatës SIT, komuna e Prishtinës prinë me numrin e raportimit të dhunës, ku vetëm gjatë pandemisë janë...
Lajme08 Korrik 2020
Personat e strehuar në strehimorët për dhunën në familje dhe të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës, nga sot do të kenë më të lehtë punësimin. Kjo falë memorandumit të bashkëpunimit i cili u nënshkrua...
Kronika08 Korrik 2020
I dyshuari për vrasjen e rëndë në fshatin Bardhaniq të Gjakovës, Vilson Imeraj, sot do të përballet me drejtësinë. Ndaj tij rëndojnë vepra e vrasjes dhe e tentim vrasjes. Gjykata sot do të vendos për...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.