Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pandemia Covid-19 rriti rastet e dhunës në familje, 1 mijë raste për 6 muaj

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Masat e jashtëzakonshme për parandalimin e Covid-19, sidomos vetizolimi, kanë ndikuar që të rritet edhe numri i rasteve të dhunës në familje në Kosovë.

  1 mijë raste janë raportuar vetëm në periudhën janar-qershor të këtij viti në vendin tonë, derisa në periudhën e njëjtët të viti të kaluar nuk ishte raportuar asnjë rast i dhunës në familje.

  Ndërsa, vetëm gjatë muajit shkurt, janë raportuar 149 raste të dhunës në familje.

  Këto të dhëna janë bërë të ditura për lajmi.net nga Policia e Kosovës.

  Ndërkohë, zyra e OSBE-së në Kosovë gjatë pandemisë u bëri thirrje viktimave të dhunës në familje të mos hezitojnë të thërrasin policinë.

  Po ashtu edhe Grupi për Siguri dhe Barazi Gjinore gjatë muajit mars bën thirrje për parandalimin e dhunës në familje në kohë të pandemisë COVID-19.

  “Në këtë kohë të pandemisë globale COVID-19, shtëpia supozohet të jetë vendi më i sigurt për të gjithë. Sidoqoftë, për njerëzit që përjetojnë dhunë në baza gjinore përfshirë dhunën në familje, distancimi shoqëror mund të nënkuptojë të jesh i bllokuar brenda me një abuzues. Dhuna në familje është tashmë epidemi vdekjeprurëse, ku një në tre gra në të gjithë botën përjetojnë dhunë fizike ose seksuale, kryesisht nga një partner intim”, thuhej në thirrjen e tyre.

  Dhuna në familje është krim, siç thuhet edhe në nenin 248 të Kodit Penal të Kosovës. Dhuna në familje përfshin “dhunë fizike, psikologjike, seksuale ose ekonomike apo keqtrajtim” të një anëtari të familjes kundër një anëtari tjetër të familjes. Kjo formë e dhunës dënohet me gjobë dhe me burgim.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.