×
Etiketë: besë
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian kanë pranuar se ende ka shumë rrugë për të bërë për të arritur marrëveshje të tregtisë pas-Brexitit, pas negociatave të fundit të mbajtura në Londër, shkruan BBC. Kryenegociatori i...
Lajme23 Korrik 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani ka pritur në takim lamtumirës shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, znj. Nataliya Apostolova, me rastin e përfundimit të misionit të saj diplomatik në Kosovë. Kryetarja...
Bota/Rajoni22 Korrik 2020
Greqia po kërkon nga Bashkimi Europian t’i vendosë sanksione Turqisë në lidhje me nisjen e kërkimit të gazit në Mesdheun Lindor. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se Turqia nuk po sfidon vetëm Greqinë dhe Qipron, por...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Pas një samiti maratonik, krerët e Bashkimit Europian janë marrë vesh për pakon financiare që do të ndihmojë vendet e goditura nga kriza pas përhapjes së pandemisë. Samiti filloi të premtën në orën dhjetë paradite...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkovic ka bërë të ditur se Kroacia do të marrë 22 miliardë euro nga fondi i BE’së prej 750 miliardë eurosh. “Në Kroaci sjellim 22 miliardë euro, që është garanci për...
Bota/Rajoni21 Korrik 2020
Liderët e Bashkimit Evropian kanë arritur një marrëveshje historike për fondin e rimëkëmbjes ekonomike me vlerë prej 750 miliardë eurosh dhe planin afatgjatë të shpenzimeve pas pesë ditë të tensioneve dhe mosmarrëveshjeve. Ky ishte samiti...
Bota/Rajoni20 Korrik 2020
Janë shfaqur shenjat e para se liderët e vendeve veriore të BE-së kanë vullnet për kompromis rreth pakos stiumuluese prej 1.8 trilion eurosh. Përafrimi i qëndrimeve erdhi vetëm në ditën e katërt të bisedimeve në...
Lajme20 Korrik 2020
Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të bëhet liberalizimi i vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. Ai përmes një postimi në Twitter, ka shkruar se Liberalizimi është një premtim i...
Bota/Rajoni20 Korrik 2020
Bisedimet e BE-së për arritjen e një marrëveshjeje për një fond të madh të rimëkëmbjes pas koronavirusit kanë hyrë në ditën e katërt. Ka dallime të thella midis liderëve, të cilët po përpiqen të negociojnë...
Lajme19 Korrik 2020
Zëvendëskryeministri në Qeverinë e Kosovës, Besnik Tahiri ka kujtuar faktin se janë bërë 2 vite që kur Komisioni Evropian konfirmoi se Kosova ka përmbushur të gjitha obligimet sa i përket liberalizimit të vizave. Sipas tij,...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Udhëheqësit e Bashkimit Evropian u përpoqën të dielën për të tretën ditë radhazi të arrinin një marrëveshje stimulimi për të luftuar pasojat e koronavirusit, por Kancelarja Gjermane Angela Merkel tha se shtimi i grindjeve lidhur...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka paralajmëruar se liderët e BE-së mund të dështojnë për të arritur marrëveshje të dielën në lidhje me një plan të madh për rimëkëmbje të ekonomisë së dëmtuar nga pandemia....
Bota/Rajoni18 Korrik 2020
Atmosfera në samitin e Bashkimit Evropian mbrëmjen e kaluar raportohet të ketë qenë mjaft e zymtë për shkak të mosmarrëveshjeve në lidhje me pakon ndihmëse për rimëkëmbje ekonomike. Kështu të paktën deklaroi kryeministri holandez, Mark...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.