Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Liderët e BE-së arrijnë marrëveshje historike për fondin prej 750 miliardë eurosh

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Liderët e Bashkimit Evropian kanë arritur një marrëveshje historike për fondin e rimëkëmbjes ekonomike me vlerë prej 750 miliardë eurosh dhe planin afatgjatë të shpenzimeve pas pesë ditë të tensioneve dhe mosmarrëveshjeve. Ky ishte samiti më i gjatë i BE-së në dy dekadat e fundit.

  Udhëheqësit e lodhur nga negociatat e gjata më në fund e dhanë miratimin që huaja e përbashkët e BE-së të shpërndahet në formën e granteve përballë një rënie ekonomike që nuk është parë që nga Depresioni i Madh, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

  Përmbylljen e negociatave të lodhshme e bëri të ditur presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili ishte duke e udhëhequr debatin. Ai shkroi vetë një fjalë në Tëitter: “Marrëveshje!”

  Në një konferencë për gazetarë që e mbajti më vonë, ish-kryeministri belg tha se maratona e bisedimeve ka përfunduar me sukses dhe se kjo marrëveshje do të jetë moment kyç në rrugëtimin e Evropës. “Magjia e projektit evropian vazhdon të funksionojë”, shtoi ai.

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se kjo është ditë historike për Evropën, ndërsa valuta euro shënoi rritje të vlerës në krahasim me dollarin pas lajmit për arritjen e marrëveshjes.

  Marrëveshja u arrit në një mbledhje të mbajtur në orën 5 e 15 minuta të mëngjesit të së martës. Shtetet u pajtuan që mjetet të dhurohen në formën e granteve të pakthyeshme për vendet që janë prekur më së shumti nga koronavirusi.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se në këto vende s’do të ketë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.