×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Merkel: Samiti i BE-së për rimëkëmbje mund të përfundojë pa marrëveshje

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka paralajmëruar se liderët e BE-së mund të dështojnë për të arritur marrëveshje të dielën në lidhje me një plan të madh për rimëkëmbje të ekonomisë së dëmtuar nga pandemia.

  Në ditën e tretë të samitit, të cilën Merkel e cilësoi ndoshta edhe si ditë vendimtare, ajo tha se 27 udhëheqësit kanë shumë pozicione për madhësinë e fondeve, për rregullat e qasjes në to dhe për ndërlidhjen e tyre me sundimin e ligjit.

  “Unë ende nuk mund të them nëse një zgjidhje do të gjendet. Ka shumë vullnet të mirë, por mund të ndodhë gjithashtu që asnjë rezultat të mos arrihet sot”, tha liderja e Gjermanisë.

  Ajo pritet të zhvillojë diskutime me presidentin francez, Emmanuel macron, dhe presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, për të përgatitur një ofertë të re pasi Holanda dhe disa vende të tjera e bllokuan arritjen e marrëveshjes.

  Michel ka propozuar një pako prej 750 miliardë eurosh për grante dhe hua, të cilat do të shfrytëzoheshin nga vendet anëtare për ta rimëkëmbur ekonominë e futur në recesion historik. Megjithatë, Austria ka thënë se kjo pako është shumë e madhe, ndërsa Holanda dëshiron që shtetet ta kenë të drejtën e vetos për planet kombëtare të shpenzimeve.

  Pjesa tjetër e liderëve të BE-së pritet të zhvillojë takim në orën 12 dhe bisedimet mund të vazhdojnë deri në orët e vona të natës.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Izraelitët kanë mbajtur protestë sot në Tel Aviv, për vuajtjet e shkaktuara njerëzve në Gaza. Demonstrata u ndërpre më vonë nga izraelitët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë një nga çiftet me të ndjekur të momentit. Në një video në ‘Instagram’ Luizi tregon se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.