×
Etiketë: merkel
Lajme30 Shtator 2020
Më shumë se dy muaj pasi Angela Merkel ndërhyri për të shmangur një konfrontim ushtarak midis Greqisë dhe Turqisë, kancelarja gjermane ka zbuluar sot detaje nga negociatat e vështira midis dy fqinjëve të Egjeut. Kancelarja...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka bërë një vizitë personale politikanit rus Alexei Navalny, i cili njihet edhe si kritik i Kremlinit. Navalny i cili është helmuar në mënyrë të dyshimtë, është duke u trajtuar...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka thënë lidershipit të partisë së saj të hënën se infeksionet ditore me koronavirus në Gjermani mund ta kapin shifrën e 19.200 nëse vazhdohet me trendin aktual, por ka shtuar...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Në 75 vjetorin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vlerësuar meritat e OKB-së, por ka kërkuar edhe reformimin e saj. Merkel mbështet zgjerimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. “Shumë...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Demokratët e krishterë gjermanë janë fituesit e zgjedhjeve lokale në landin Nordrhein-Westfalen, sipas sondazheve të zgjedhjeve të dielën, por morën më pak vota sesa në zgjedhjet e mëparshme, të cilat mund të prishin ambiciet e...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Kancelari austriak Sebastian Kurz e quajti të gabuar vendimin e kancelares gjermane Angela Merkel për të hapur kufijtë për refugjatët pesë vjet më parë. “Që në fillim, unë isha kundër politikës së kufijve të hapur....
Lajme30 Gusht 2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se të hënën e 31 gushtit do të zhvillojë një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel. Dyshja pritet të diskutojnë për Kosovën dhe vizitat e ardhshme në...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Merkel u shpreh “shumë e shqetësuar” për tensionet e shtuara në Detin Mesdhe. Ajo u takua në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Edhe presidenti Trump ndërmjetëson në krizën e Mesdheut. Të...
Lajme22 Gusht 2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kanë bashkëpunim të ngushtë sa i përket një game të gjerë çështjes që ndërlidhen me zhvillimet politike në Evropë e veçanërisht edhe për Ballkanin Perëndimor....
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëroi sot për përkeqësimin e situatës humanitare në të gjithë botën, duke vlerësuar se pandemia e koronavirusit të ri dhe ngrohja globale ka të ngjarë të çojnë në urgjenca të mëtejshme....
Bota/Rajoni14 Gusht 2020
Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Turqisë për shfrytëzimin e rezervave natyrore vazhdojnë të përkeqësohen. Kancelarja Merkel po përpiqet të ndërmjetësojë. Tensionet midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun Lindor po rriten. Marina franceze dhe greke zhvilluan një...
Lajme11 Gusht 2020
Kancelarja gjermane Angela Merkel planifikon të vizitojë presidentin francez Emmanuel Macron në rezidencën e tij verore në Mesdhe rreth datës 20 gusht, tha një diplomat evropian sot për Reuters. Takimi midis Macron dhe Merkel vjen...
Lajme28 Korrik 2020
Në fillimi i këtij muaji Gjermania e ka marrë presidencën gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Me këtë rast, Këshilli Koordinues i Diasporës (KKD) i ka dërguar  Kancelares  gjermane Angela Merkel urimet më të mira si dhe...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.