Bota/Rajoni

Merkel viziton në spital opozitarin rus i cili u helmua me Novichok

Merkel viziton në spital opozitarin rus i cili u helmua me Novichok
16:43 | 28 Shtator 2020

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka bërë një vizitë personale politikanit rus Alexei Navalny, i cili njihet edhe si kritik i Kremlinit.

Navalny i cili është helmuar në mënyrë të dyshimtë, është duke u trajtuar në njërin nga spitalet e Berlinit, shkruan Reuters.

Kjo vizitë e Merkelit mund ta shqetësojë Moskën, e cila hedh poshtë gjetjen e ekspertëve gjermanë, francezë dhe suedezë, që thonë se Navalny është helmuar me një agjent nervor në Rusi gjatë muajit të kaluar.

Gjermania ende është në pritje të një shpjegimi nga ana e qeverisë ruse lidhur me rastin.

Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova

Të tjera