×
Etiketë: besë
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Zëdhënësi i BE-së për Politika të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka thënë se sa për hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe po ashtu zhvendosja e ambasadës së Serbisë në këtë qytet, këto...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq pati një mëngjes pune me Komisionerin e Zgjerimit të BE, Oliver Varhelyi. Ata po konsiderojnë përparimin e Serbisë në rrugën e integrimit evropian në dritën e raportit vjetor që Komisioni Evropian...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Për Bashkimin Evropian, secila gjë për të cilën ka pajtim mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të jetë në përputhje me rregullat e bllokut. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Çështje të Jashtme dhe Politika të Sigurisë,...
Lajme04 Shtator 2020
Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano ka thënë se BE mori shënim epër nënshkrimin e sotëm të të marrëveshjes në Washington dhe theksoi se bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës mbi marrëveshjen gjithëpërfshirëse në Bruksel do të...
Lajme04 Shtator 2020
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim njoftues shefin e ri të Zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadorin Tomáš Szunyog, të cilit i ka dëshiruar mirëseardhje në Kosovë dhe suksese...
Lajme03 Shtator 2020
Shefi i ri i Zyrës së BE-së/Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së Tomas Szunyog ka marrë detyrën këtë javë. Përmes një shkrimi autorial, ai ka ndarë përshtypjet e para pas ardhjes në Kosovë. Szunyog shkruan se...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Zëvendëspresidenti turk Fuat Oktay tha se Ankaraja “pret drejtësi nga BE-ja” dhe se vendi i tij nuk ka ndërmend të tërhiqet. “Ne nuk mbajmë mend që Evropa ta ketë mbështetur Turqinë për çdo çështje, duke...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka konfirmuar se Beogradi i është bashkuar Deklaratës së Bashkimit Evropian (BE) mbi Bjellorusinë në fillim të kësaj jave. Sipas saj, kjo është bërë në kuadër të "sinkronizimit me politikën...
Lajme26 Gusht 2020
Deputetja Mimoza Kusari ka deklaruar sot se dialogu Kosovë-Serbi po mbahet në një kohë të papërshtatshme e është shndërruar në lojë pingpongu joserioze e absurde në mes të SHBA’së e BE’së, raporton Gazeta Express. Ajo...
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Ambasadori në largim i BE-së, Samuel Zhbogar po numëron ditët e fundit të detyrës së tij në Shkup. Ai ka vendosur që kujtimet e 4 viteve t’i paraqes përmes shpërndarjes së 30 fotografive në rrjetet...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Udhëtarët që vijnë në Itali nga Kroacia, Greqia, Malta dhe Spanja do të përballen me testimin e detyrueshëm për COVID-19, sipas një dekreti të lëshuar sot nga ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza. “Masa, në fuqi...
Lajme29 Korrik 2020
“Nëse ka dokumente, Vuçiq do të përgjigjet në përputhje me interesat tona kombëtare”. Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq thotë se, ashtu si qytetarët e tjerë, ai mësoi përmes mediave se BE do t’i japë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.