Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Turqia i çon porosi BE’së: Tregohuni të ndershëm, ne nuk tërhiqemi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Zëvendëspresidenti turk Fuat Oktay tha se Ankaraja “pret drejtësi nga BE-ja” dhe se vendi i tij nuk ka ndërmend të tërhiqet.

  “Ne nuk mbajmë mend që Evropa ta ketë mbështetur Turqinë për çdo çështje, duke i qëndruar pranë Turqisë dhe popullit turk, Evropa më tepër reagon ndaj çështjeve të tilla. Me pak fjalë, Bashkimi Evropian është mësuar me reagime ngacmuese për çdo gjë që është në favorin tonë dhe të kombit tonë. BE-ja e sheh veten si një gjykatë ndërkombëtare dhe një mekanizëm që përcakton se kush ka të drejtë dhe kush është gabim, e pozicionon veten në një vend që nuk i takon dhe çdo gjë e sheh nga këndvështrimi dhe interesat e saj. BE-ja nuk është një gjykatë ndërkombëtare dhe as një mekanizëm për të përcaktuar kush ka të drejtë, e kush jo”, tha Oktay.

  Ai citoi kancelaren Angela Merkel të pohonte se ne si “vende anëtare duhet të mbështesim Greqinë”, gjë që për numrin dy të shtetit turk nënkupton “nuk kemi zgjidhje tjetër”.
  Ai shtoi se pala turke nuk sheh kundërshtime në takimet dypalëshe, por në dimension institucional siç tha, “shohin një BE që e bën veshin e shurdhër”.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ushtria e Kinës tha sot se kishte dëbuar një anije luftarake amerikane që kishte “depërtuar ilegalisht” në një arkipelag që ajo kontrollon...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën nëntë persona tani janë konfirmuar të vdekur si rezultat i një sulmi me dron rus në rajonin e Kievit të...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Të tjera
  Kronika23 Mars 2023
  Një person raportohet të ketë qenë viktimë e grabitjes dje në fshatin Bablak të Ferizajt. Viktima mashkull ka raportuar se derisa ka...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken that të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën...
  Lajme23 Mars 2023
  Një rast i vjedhjes grabitqare është raportuar dje në Sllatinë të Fushë-Kosovës. Viktima femër ka raportuar se derisa ishte duke qëndruar në...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kurti ftoi për bamirësi e solidaritet....
  Lajme23 Mars 2023
  Një përleshje mes disa nxënësve ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në shkollën e mesme “Adem Gllavica” në Lipjan. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.