×
Etiketë: Turqia
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
“Një komb në dy shtete”, është kredoja turke këto orë të konfliktit të rishpërthyer azero-armen, me të gjithë përbërësit e saj partiakë, intelektualë dhe popullorë, për të shprehur lidhjen e fortë që e bashkon atë...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Presidenti francez, Emmanuel Macron, i dënoi ato që ai i quajti deklarata “të pamatura dhe të rrezikshme” të Turqisë për situatën në rajonin e Nagorno Karabakut. Turqia në anën tjetër, akuzoi Macronin për mbështetjen e...
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Turqia është e vendosur të ndihmojë Azerbajxhanin "të rifitojë territoret e saj të okupuara" në Nagorno-Karabak, tha sot një përfaqësues i presidencës turke. "Turqia do të angazhohet plotësisht për të ndihmuar Azerbajxhanin për të rifituar...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Nuk kanë të ndalur paralajmërimet drejt Greqisë nga presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan sa i përket situatës në Mesdheun Lindor. Nga njëra anë, ai duket i hapur për dialog me Greqinë dhe BE-në, ndërsa...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Turqia dhe Greqia kanë shprehur për herë të parë në katër vitet e fundit gatishmëri për zgjidhjen e problemeve me dialog. Takimi i parë është planifikuar të mbahet në Stamboll. Residenca turke ishte e para,...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë e paralamëroi Armeninë që të mos luajë me zjarr pas vrasjes së një ushtari të Azerbajxhanit në kufirin mes dy vendeve që janë në konflikt të gjatë. “Armenia, e...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Tërbohet Turqia, pasi një artikulli të disa ditëve më parë i gazetës në greqi “Dimokratia”, u hap me artikullin fyes, ku publikisht në gjuhën turke shkruhej për presidentin turk, Erdogan, “Fuck you Erdogan”. Mediat greke...
Lajme20 Shtator 2020
Pak minuta më parë, qendra e Turqisë u lëkund nga një goditje sizmike me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter. Sipas asaj që raporton EMSC, epiqendra e tërmetit ka qenë 19 km në veri-lindje të...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Turqia thirri mbrëmë të dërguarin e Greqisë në vend për një titull të neveritshëm në një gazetë greke rreth presidentit turk. Fyerja dhe mallkimi...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Turqia thirri të dërguarin e Greqisë në vend për një titull në një gazetë greke rreth presidentit turk, raporton Anadolu Agency). Fyerja dhe mallkimi...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Tensionet Turqi-Greqi nuk janë “zbutur”, ndërkohë që palët vijojnë me deklarata në distancë. Sot media turke “Yeni kafak”, e cila cilësohet si pro-Erdogan, i ka dedikuar një artikull krahasimit të ushtrive të dy vendeve, duke...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Teksa në Bruksel shprehin shqetësim për ndikimin turk në rajonin e Ballkanit, presidenti Rexhep Taip Erdogan duket i vendosur për të vijuar me të njëjtën strategji. Për t’i kthyer shpinën Ballkanit ai vendos disa kushte...
Ekonomi15 Shtator 2020
Në tregun e Kosovës operojnë 725 kompani nga shteti i Turqisë, me një kapital prej rreth 1.2 miliard euro, tregojnë të dhënat zyrtare të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës. Këto kompani...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.