×
 • Lajme
 • Lajme

  Ultimatumi i BE-së për ta njohur Kosovën, Daçiq: Serbia s’është në dijeni

  FrontOnline
  29 Korrik 2020

  “Nëse ka dokumente, Vuçiq do të përgjigjet në përputhje me interesat tona kombëtare”.

  Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq thotë se, ashtu si qytetarët e tjerë, ai mësoi përmes mediave se BE do t’i japë një ultimatum Serbisë për ta njohur Kosovën dhe për të lejuar anëtarësimin e saj në OKB përmes një projekt-marrëveshjeje midis Beogradit dhe Prishtinës në takimin e së enjtes nga lajmet.

  Ai thotë se është befasi, që Serbia nuk e di për këtë dhe pyeti se pse po bëhet pikërisht tani, kur Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk është pjesë e takimit,i cili do të zhvillohet këtë të enjte në mes të Skënder Hysenit nga pala kosovare dhe Marko Gjuriqit nga ajo serbe.

  Mbrëmë mediumi serb “Novosti” duke iu referuar burimeve diplomatike tha se në takimin e ndërmjetësuar nga Miroslav Lajçak palës serbe do t’i dorëzohet ky projekt që nënkupton njohjen de-fakto të Kosovës nga Serbia.

  Daçiq tha për RTS se prezantimi i këtij dokumenti tani, në këtë fazë të dialogut, do të ishte një befasi, sepse as nuk u njoftua se do të ndodhte.

  “Është e çuditshme pse ata po e bëjnë këtë tani. Kjo është arsyeja pse ata po e bëjnë këtë kur Vuçiq nuk është aty? Ata i thanë që dialogu do të vazhdojë në shtator. Nëse ekziston ai dokument, cila është qëllimi për t’ia dorëzuar atë tani? Me siguri për ta marrë njohjen?”.

  Daçiq tha se Serbia ka presion edhe nga jashtë edhe nga brenda.

  “Faktorët ndërkombëtarë do ta përdorin atë si shantazh për Serbinë që të pranojë dokumentin. Dhe në skenën politike vendore ka nga ata që i mbështesin këto presione me dhunë në rrugë. Këto janë dy anë të së njëjtës monedhë”.

  “Ata do të na shantazhojnë me anëtarësimin në BE. Ata thonë se një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme duhet të pasojë përpara rrugës sonë për anëtarësimin në BE.

  Nëse ka dokumente, Daçiq beson se Vuçiq do të informojë publikun për përmbajtjen e tij dhe se përgjigja do të jetë në përputhje me interesat kombëtare të Serbisë.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.