Bota/Rajoni

Sulmet kibernetike në internet/ Kush është i riu shqiptar që sfidoi hakerat në Zvicër?

Sulmet kibernetike në internet/ Kush është i riu shqiptar që sfidoi hakerat në Zvicër?
15:59 | 14 Korrik 2020

Sulmet kibernetike “trembin” edhe shtetet më të fuqishme të botës. Hakerat janë kudo dhe nuk njohin kufij. Për ‘kriminelët” e teknologjisë, qeveritë e çdo vendi, organizata kanë ngritur sisteme sigurie që mos të bien pre e tyre.

Ndërkohë që në periudhën e koronavirusit, këto sulme janë bërë edhe më të shpeshta duke shfrytëzuar situatën kaotike të vende, dhe duke sulmuar edhe sistemet e tyre shëndetësore e duke vënë në rrezik edhe jetën e njerëzve. Të sfidosh hakerat sot nuk është e lehtë, aq më tepër kur ndërmarrin sulme të përmasave të mëdha.

Për të folur për këtë temë ishte në një lidhje “Skype” me emisionin “Wake Up”, 23-vjeçari Mikel Grabocka, nga Korça. I riu prej vitesh studion për master në shkenca kompjuterike në Universitetin e Politeknikut në Zyrih.

Mikeli ka qenë pjesë e një eventi shumë të rëndësishëm, Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge, ku ai së bashku dhe më anëtarët e grupit që përfaqëson, grupi ” Idonea” arritën që të shpalleshin fitues (të çmimit të tretë), ku sfiduan një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende evropiane por jo vetëm.

“Ishin 20 grupe pjesëmarrëse dhe në mos gabohem ishin 9 shtete anëtare, kryesisht nga Europa. Ishte një grup nga Amerika dhe për herë të parë një nga India”, shpjegoi 23-vjeçari, i cili ka qenë edhe lideri i grupit.

I pyetur se sa i vështirë është që të mundesh një sulm kibernetik, Mikel u shpreh: “Eventi ku morëm pjesë është më shumë strategjik sesa teknik, që do të thotë ne nuk ishim para një kompjuteri duke programuar, po ne ishim para një kompjuteri duke mbledhur informacione, duke diskutuar, pasi propozimet tona i shkonin një organizmi evropian, Komitetit politik dhe të politikës e sigurisë. Ishte për të bërë lidhjen midis ekspertëve në fushë dhe vendimmarrësve në qeveri. E duke qenë se kalonte edhe kufijtë, duhet dikush që të marrë vendime. Sfida ishte me 3 faza”, tha Mikeli.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera