×
 • Lajme
 • Lajme

  Stefanoviq: Si do të zhvillojnë tani negociata të besueshme Thaçi dhe Vuçiq?

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Nënkryetari i Partisë për Liri dhe Drejtësi në Serbi, Borko Stefanoviq që njëherit ishte kryenegociator i Serbisë në bisedimet me Kosovën ka thënë se “pas ngritjes së aktakuzës kundër presidentit Hashim Thaçi, lind pyetja se si Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq do të zhvillojnë negociata të besueshme”.

  Ai gjithashtu tha se “si administrata amerikane mund të zhvillojë bisedime për një plan të panjohur për të zgjidhur çështjen e Kosovës me një njeri të akuzuar për krime lufte nga njëra anë dhe një njeri që është një autokrat i provuar pa media të lira, zgjedhje dhe Kuvend, nga ana tjetër”.

  Siç u njoftua nga partia e tij, SSP, Stefanoviq tha se kjo është arsyeja pse nuk është për t’u habitur që Thaçi vendosi të mos udhëtojë në Washington për negociata.

  Sipas tij, “problemi i Kosovës nuk mund të zgjidhet me marrëveshje të paqarta dhe gjysmë të fshehta midis atyre të akuzuar për krime lufte dhe autoktonëve të ekskomunikuar dhe ish-nxitësve dhe fituesve të luftës”.

  Pas Thaçit, edhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, njoftoi se nuk do të marrë pjesë në takimin në Shtëpinë e Bardhë në Ëashington, i cili ishte planifikuar të mbahej të shtunën më 27 Qershor, raporton Danas.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar...
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.