Bota/Rajoni

Sondazhet pas debatit, Biden në epërsi me 6 pikë ndaj presidentit Trump

Sondazhet pas debatit, Biden në epërsi me 6 pikë ndaj presidentit Trump
11:03 | 01 Tetor 2020

Sondazhi i parë pas duelit televiziv mes Donald Trump dhe Joe Biden, shfaq kandidatin demokrat në avantazh me 8 pikë ndaj rivalit republikan.

Biden zotëron 50% të mbështetjes, kundër 42% të Trump. Për sajtin e specializuar RealClearPolitics, që llogarit mesataren e të gjitha sondazheve kryesore, kandidati demokrat zotëron një avantazh prej 6.6 pikësh kundrejt presidentit, ndërsa ka mbetur vetëm 1 muaj përpara zgjedhjeve.

Vetëm 4% janë shprehur akoma të pavendosur, ndërkohë që 2% të amerikanëve kanë pohuar se nuk do të shkojnë të votojnë më 3 nëntor.

Duke marrë shkas nga sondazhet e publikuara pas debatit, analistët theksojnë se avantazhi i Biden tregon se ai ishte fituesi i përballjes së parë televizive.

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera