Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sllovakia dëbon tre diplomatë rusë, SHBA-ja e mirëpret vendimin

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Departamenti amerikan i Shtetit e ka mirëpritur vendimin e Sllovakisë për dëbimin e tre diplomatëve rusë. Mediat në Sllovaki e kanë lidhur dëbimin e tyre me vrasjen e vitit 2019 në Berlin, të një ish-rebeli çeçen nga Gjeorgjia.

  Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, shkroi në Twitter më 11 gusht se SHBA-ja “mirëpret veprimet e fundit të ndërmarra nga Sllovakia për tu mbrojtur kundër kërcënimeve që aktorët e huaj paraqesin ndaj sovranitetit të saj”.

  “Sllovakia ka dërguar një sinjal të qartë se nuk do të tolerojë veprimet kriminale të motivuara politikisht nga Rusia”, shkroi Ortagus.

  Më 10 gusht, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme sllovake, Juraj Tomaga, tha se tre diplomatët rusë, kishin shkelur Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike dhe deri në fund të javës, duhej të largoheshin nga Sllovakia.

  Sipas Tomaga, vendimi ishte gjithashtu një reagim ndaj keqpërdorimit të një vize Shengen, të lëshuar nga konsullata e Sllovakisë në Shën Petersburg, që çoi në “një krim të rëndë në territorin e një shteti tjetër të NATO-s dhe BE”.

  Mediat ruse citojnë zyrtarët e ministrisë së Jashtme në Moskë të kenë thënë se Rusia do t’u përgjigjet dëbimeve “në një mënyrë të ngjashme”.

  E përditshmja Dennik N e Sllovakisë raportoi se një qytetar rus, përdori një vizë Sllovake për të hyrë në Gjermani në vitin 2019 dhe më vonë ai u bë i dyshuar për vrasjen në Berlin të Zelimkhan Khangoshvilian (në foto) , një shtetas nga Gjeorgjia me origjinë çeçene.

  Autoritetet gjermane arrestuan të dyshuarin dhe prokurorët e kanë akuzuar Rusinë për urdhërimin vrasjes. Moska e mohon akuzën.

  Organizata ndërkombëtare e gazetarëve hetues – Bellingcat – më parë e emëroi të dyshuarin si një shtetas rus, Vadim Krasikov, duke thënë se ai ishte një vrasës i kontraktuar/REL.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.