Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sipas Trajkoviqit dialogu po udhëhiqet nga Rama e Vuçiq

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka thënë se formimi i një qeverie lokale vetëm prej shqiptarëve në Bujanoc me përzierje direkte nga Tirana, është pikërisht dëshmi se dialogun, në fakt po e udhëheqin Aleksandar Vuçiq e Edi Rama.

  Trajkoviq për “FoNet” ka treguar se koalicioni i shqiptarëve që i ka asambleistët në Kuvendin Komunal në Bujanoc, është firmosur në Tiranë dhe se po ashtu para disa ditëve ka vizituar Bujanocin, Preshevën e Medvegjën, me pëlqimin e Beogradit, ministri i Jashtëm dhe i Integrimeve Evropiane i Shqipërisë, Gent Cakaj, që ka thënë se është “mirë” se shqiptarët kanë qeverisjen në Bujanoc.

  “Kjo që po ndodh aktualisht në Bujanoc, ku është zgjedhur një qeveri lokale e një etnie, është vazhdim në heshtje i projektit Thaçi – Vuçiq”, ka thënë Trajkoviq, që ka shtuar se ata merren me qytetarët në një mënyrë jo transparente që në thelb dhe padyshim e kanë planinin e “inxihinerisë së migracionit dhe dëbimit të njerëzve”.express.

  Sipas saj, fakti që serbët në Bujanoc nuk do të përfaqësohen në mënyrë institucionale, është mesazh për të gjithë.

  Rada Trajkoviq ka shprehur frikën se “për serbët kjo do të thotë migrim”.

  “Dhe në këtë mënyrë, projekti është duke u realizuar, për të cilën Thaçi dhe Vuçiq, kanë dy vjet që po negociojnë në një nivel personal dhe kanë informuar administratën Trump, e cila në fund e zbuloi atë përmes një gjëje që në të vërtetë është ftesa e Thaçit për në gjykatën e Hagës.

  Ajo ka thënë se ideja do të jetojë për aq kohë sa Vuçiq të jetë në krye, veçanërisht në mënyrën se si sundon ai aktualisht.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.