×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shqiptari nga Tetova që po kandidon si i pavarur për ulëse në parlamentin kroat

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Idris Sulejmani, shqiptar nga fshati Zherovjan Komuna e Tetovës, i cili jeton në Porec të Kroacisë, ka shpallura kandidaturën e tij për deputet i pavarur në Parlamentin kroat.

  Kandidimi i Sulejmanit bëhet në kuadër të listës së pakicave shqiptare, boshnjake, maqedone, malazeze dhe sllovene, shkruan Insajderi.

  “Me nismën tonë të re japim shpresë për të ardhme më të mirë të pakicave në Kroaci. Grumbullimi i nënshkrimeve në kohë rekorde nga qytetarët na dha kurajo edhe më të madhe që të vazhdojmë rrugëtimin në garën politike. Ulësja në Parlament na obligon që të punojmë më shumë në përmirësimin e pozitës së pakicave në Kroaci”, ka thënë Sulejmani.

  Sulejmani beson se edhe pakicës shqiptare duhet t’i jepet e drejta e përfaqësimit në Parlamentin e Kroacisë.

  “Republika e Kroacisë me Kushtetut garanton të drejtat e pakicave mjaft te avancuara. Mirë mendoj se edhe pakicës shqiptare duhet ti jepet e drejta e përfaqësimit në Parlamentin e Kroacisë konform pakicave si atyre serbe, italiane, rome dhe hungareze”, ka thënë ndërtjera Sulejmani.

  Tutje, Sulejmani ka thënë se “Avancimi i Ligjit për blerjen e lokaleve afariste është i domosdoshëm për të drejtën e blerjes së pronës në shfrytëzim me dekada”.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.