×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shqiptarët në Maqedoni të Veriut për herë të parë fitojnë 33 deputetë në Kuvend

  FrontOnline
  16 Korrik 2020

  Për herë të parë në Maqedoninë e Veriut, paritë shqiptare kanë fituar 33 mandate në Kuvend.

  Ka disa palë zgjedhje që garojnë.

  Por, për herë të parë partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë arritur të fitojnë 33 ulëse në Kuvend.

  Më së shumit deputet ka fituar Bashkimi Demokratit për Integrim, të cilën e drejton Ali Ahmeti.

  Kjo parti ka  fituar 15 mandate.

  Pas saj me 12 deputet rendite koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, të cilën e kryeson Zijadin Sela.

  Ndërkohë, katër ulëse në kuvend ka fituar edhe Lëvizja Besa, që hyri në koalicion me LSDM-në.

  E një deputet ka fituar edhe Partia Demokratike Shqiptare,  që udhëhiqet nga Menduh Thaci.

  Ndërkohë, suksesi i këtyre zgjedhjeve po shihet si pozicion i mirë i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

  Sipas profesorit Nuri Bexhetit kjo situatë  ka ardhur për shkak se shqiptarët atje kanë rritur potencialin e tyre. Sipas tij tashmë qeveria e re me patjetër do të varet nga shqiptarët.

  Nga certifikimi i rezultateve fillon rrjedhja e afateve kushtetuese për konstituimin e Kuvendit, me të edhe bisedimet për koalicione.

  Ndërkohë, zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut i ka fituar LSDM e Zoran Zaevit.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Zyrtarët turq, jordanezë dhe irakianë kanë thënë sot se Irani paralajmëroi SHBA-në 72 orë përpara se të niste sulmin e tij masiv...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është i pari që flet në mbledhjen për Izraelin duke thënë se Lindja e Mesme...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka thënë se Izraeli nuk po kërkon kërkon luftë pas sulmit të Iranit. Ai gjithashtu është shprehur se...
  Të tjera
  Lajme14 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot është takuar me deputetin kanadez, Rob Oliphant me të cilin kanë diskutuar për forcimin e marrëdhënieve...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shumica e kabinetit të luftës izraelite favorizon një përgjigje ndaj sulmit të mbrëmshëm nga Irani, por anëtarët janë të ndarë në shkallën...
  Lajme14 Prill 2024
  Lëvizja Vetëvendosje sot ka mbajtur mbledhjen e radhës së Këshillit të Përgjithshëm të saj. Kryetari i LVV-së njëherësh kryeministri Albin Kurt tha...
  Kronika14 Prill 2024
  Një veturë është përfshirë nga flakët sot në fshatin Gllarevë në magjistralen Pejë – Prishtinë. Këtë për Klankosova e bëri të ditur...
  Kronika14 Prill 2024
  Një aksident mes një veture dhe një motoçiklete ka ndodhur në rrugën Gjakovë-Pejë, nga ku ka mbetur i lënduar një person. Këtë ...
  Ekonomi14 Prill 2024
  Banorët e fshatit Shipitullë të Obiliqit po ankohen se KEK-u nuk ua ka kompensuar objektet nga të cilat duhet të largohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.