×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Shpend Ahmeti: Situata me Covid-19 e rëndë, mund të mbesim pa mjekë e pa shtretër

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se situata e krijuar në vend me pandeminë Covid-19 është e rëndë.

  Ahmeti për Front Online ka thënë se qytetarët duhet të jenë më të përgjegjshëm në respektimin e masave, sidomos në mbajtjen e maskave.

  “Aktualisht situata është e rëndë por ende nën kontrolle për shkak që të gjithë ata që po kërkojnë ndihmë mjekësore edhe po marrin”, tha Ahmeti për Front Online.

  Rrezik, sipas të parit të Prishtinës, do të jetë shtimi i rasteve dhe pamundësia për t’u ofruar ndihmë gjithë qytetarëve me simptoma të infeksionit.

  “Ne i kemi bërë disa rekomandimeve tona. Disa janë marrë parasysh disa jo. E para ne virusin nuk do ta mundim në tërsi derisa të zbulohet vaksina. Ne jemi munduar që prej fillimit ta ngadalësojmë përhapjen e sëmundjes, në mënyrë që institucionet tona shëndetësore të kenë kapacitete të mjaftueshme për tu përballë me të. Nëse është situata sikur sot, ku janë 150 të infektuar të shtrirë dhe ne këtë mund ta menaxhojmë. Por nëse do t’i kishim 1000 mijë pacientë të shtirë brenda një dite, atëherë do ta kishim më të vështirë”, tha ai për Front Online.

  Tutje, Kyrtari i Prishtinës ka thënë se duhet ta parandalojnë situatën për të mos ardhë deri në atë pikë kur dikush vdes si shkak e mosdhënies së ndihmës.

  Ahmeti tha për Front Online se mospërgjegjësia çon deri të atë situatë kur një pacientë s’do të mund të gjejë krevat e as mjekë për mjekim.

  “Vdekjen nuk mund ta ndalim sepse ky nuk është virus vetëm tek ne, por në krejt botën. Ne nuk mund ta ndalim vdekjen e askujt. Ajo çfarë duhet ta ndalim është që nëse dikush vdes për shkak që ka kërkuar ndihmë mjekësore, nuk ka mundur me gjet krevat dhe mjekë, atëherë bëhet problem. Mirë që kjo nuk është situata, por që rrezikojmë që të na bëhet kjo nëse vazhdojmë me këtë trend”, tha ajo për Front Online.

  Ai tregon se të martën ka pasur takim me Kryeministrin Avdullah Hoti.

  “Unë i kam thënë edhe kryeministrit që duhet të thërrasim sa më shumë në përgjegjësinë e qytetarëve për t’i zbatuar rregullat që janë ndërmarr nga institucionet shëndetësore”, tha ai./Front Online/

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.