×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shenja jete zbulohen nën rrënoja një muaj pas shpërthimit në Bejrut

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Punëtorët libanezë të shpëtimit zbuluan shenja jete të enjten në rrënojat e një ndërtese në një zonë rezidenciale të Bejrut që ishte shembur pas një shpërthimi të madh të 4 gushtit në afërsi të portit, tha një punëtor shpëtimi.

  Ai po fliste pasi agjencia shtetërore e lajmeve raportoi se një ekip me një qen shpëtimi kishte zbuluar lëvizjen nën një ndërtesë të shkatërruar në zonën Gemmayze të Bejrut, një nga më të goditurit nga shpërthimi.

  “Këto (shenja të frymëmarrjes dhe pulsit) së bashku me sensorin e temperaturës do të thotë se ekziston mundësia e jetës”, u tha gazetarëve në vendngjarje punëtori i shpëtimit Eddy Bitar.

  Punëtorët e shpëtimit me xhaketa të ndritshme mbërtheheshin mbi ndërtesën që ishte shembur gjatë shpërthimit, e cila vrau rreth 190 vetë dhe plagosi 6,000 të tjerë.

  Bitar tha se një njësi e mbrojtjes civile ishte thirrur për të ndihmuar me pajisje shtesë për të kryer kontrollin.

  Media lokale tha se çdo përpjekje kërkimi dhe shpëtimi, nëse do të bëhej e qartë se dikush ishte ende gjallë, do të zgjaste me orë të tëra, raporton Reuters.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Të tjera
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim veteranët e luftës së Kroacisë dhe të UÇK-së, në krye me Gjeneralin...
  Sport29 Shtator 2023
  Barcelona ka shënuar fitore ndaj Sevillas me rezultat 1-0 në ndeshjen hapëse të javë së tetë në La Liga. Fillimi i ndeshjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.