×
Etiketë: bejrut
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Ushtria e Libanit sot deklaroi se 9 persona vazhdojnë të jenë të zhdukur pas shpërthimit të muajit të kaluar në Portin e Bejrutit. Ushtria përmes një deklarate tha se dy shtetas sirianë ishin midis personave...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Burgu më i madh në kryeqytetin libanez Bejrut, po përballet me një shpërthim të madh të rasteve me COVID-19. Sipas burimeve të BBC rreth 200 të burgosur në Bejrut kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Gjatë...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Presidenti i Libanit, Michel Aoun, ka thënë të enjten se një zjarr i madh në portin e Bejrutit mund të ketë qenë “akt i qëllimshëm i sabotimit” apo incident, dhe se ata që kanë përgjegjësi...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Punëtorët libanezë të shpëtimit zbuluan shenja jete të enjten në rrënojat e një ndërtese në një zonë rezidenciale të Bejrut që ishte shembur pas një shpërthimi të madh të 4 gushtit në afërsi të portit,...
Bota/Rajoni11 Gusht 2020
Ekspertët kimikë dhe zjarrfikësit po punojnë për të siguruar të paktën 20 kontejnerë më të rrezikshëm potencialisht me kimikate në portin e shkatërruar të Bejrutit. Një anëtar i ekipit francez zbuloi se njëri prej kontejnerëve...
Bota/Rajoni10 Gusht 2020
Kombet e Bashkuara vlerësojnë se Libanit i duhen afro 117 milionë dollarë ndihmë urgjente pas shpërthimit në portin e qytetit më 4 gusht, nga i cili u vranë më shumë se 160 njerëz, u plagosën...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Në kryeqytetin e Libanit, policia përdori gaz lotsjellës ndaj demonstruesve që u përpoqën të kalojnë një barrierë për të arritur në ndërtesën e parlamentit, ndërkohë që numri i të vdekurve nga shpërthimi së martës në...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Ka arritur në 154 numri i viktimave pas shpërthimit që ka ndodhur në Bejrut të Libanit. Ministri i Shëndetësisë të Libanit, Hamad Hassan, ka thënë të premten se 154 persona kanë mbetur të vdekur nga...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Sahar Fares, një infermiere 24-vjeçare, është bërë simbol i fatkeqësisë që ndodhi në Bejrut. Ajo ishte në mesin e zjarrfikësve të vdekur në shpërthimet që ndodhën në kryeqytetin libanez, ku familja dhe i fejuari i...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Pas shpërthimeve të së martës, në Bejrut tashmë kanë “shpërthyer” protestat antiqeveritare. Protestuesit që dolën rrugëve ku ende ka gjurmë të tragjedisë së kësaj jave u përleshën me forcat libaneze të sigurisë. Oficerët përdorën gazin...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Një aeroplan me 20 tonë ndihma mjekësore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka arritur në Bejrut. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) thotë se kujdesi mjekësor do të shpërndahet në spitalet e tjera në Liban...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Bejruti ende po llogarit dëmet e shkaktuara nga shpërthimet e së martës në portin e saj. Tashmë janë të konfirmuar 135 viktima dhe mbi 4000 të plagosur, ndërsa vendi ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dy...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Ky është momenti dramatike kur ekipet e shpëtimit arrijnë ta gjejnë të gjallë një vajzë nën rrënoja në Bejrut, ku i kaloi 24 orë nën copëza të betonit. Ekipet e kërkim-shpëtimit kishin kaluar orë të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.