Bota/Rajoni

200 të burgosur në Bejrut infektohen me Coronavirus

200 të burgosur në Bejrut infektohen me Coronavirus
15:56 | 17 Shtator 2020

Burgu më i madh në kryeqytetin libanez Bejrut, po përballet me një shpërthim të madh të rasteve me COVID-19.

Sipas burimeve të BBC rreth 200 të burgosur në Bejrut kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

Gjatë javës së kaluar u raportua se qindra të burgosur kishin filluar protestat në burg, duke kërkuar trajtim të duhur shëndetësor.

Në këtë burg që janë rreth 3 mijë të burgosur është kërkuar që personat me krime të lehta të lirohen nga vuajtja e dënimit shkaku i pandemisë.

Autoritete shëndetësore paralajmërojnë rritje të rasteve të reja me koronavirus, teksa vendi po përpiqet të rimëkëmbet pas shpërthimit në portin e Bejrutit muajin e kaluar.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera